Nawigacja

Aktualności

Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…” – Poznań, 30 października 2018

Po raz szósty w Teatrze Muzycznym uczcimy pamięć polskich bohaterów

Organizowany od sześciu lat Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy...” ma na celu nie tylko kultywowanie corocznej tradycji uroczystego obchodzenia święta Wszystkich Świętych, ale też podkreślenie wagi historii miejsca, w którym znajduje się Teatr Muzyczny poprzez oddanie hołdu pamięci polskim bohaterom II wojny światowej oraz ofiarom gestapo.

Tegoroczna 6. edycja odbędzie się 30 października o godzinie 17:00 na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. „Historię Żołnierza” Igora Strawińskiego wykona nowopowstała Orkiestra Św. Marcina pod batutą Piotra Deptucha. Choreografię autorstwa Pauliny Wycichowskiej, jednej z czołowych polskich choreografek młodego pokolenia, wykona zespół baletowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. W rolę recytatora wcieli się natomiast ceniony i doskonale znany poznańskiej publiczności teatralnej aktor Radosław Elis.

Sam utwór obchodzi natomiast w tym roku stulecie swojego powstania. Dzieło to, napisane do słów Charlesa Ferdinanda Ramuza, jest dwuczęściową baśnią graną, czytaną oraz tańczoną; czas rozgrywającej się akcji nie jest dokładnie określony. Nawiązując do kultury ulicznych teatrów wędrownych, kompozycja ta ukazuje historię pewnego żołnierza, który wracając do domu, spotyka diabła zamienionego w staruszka. „Historia Żołnierza” jest poważnym moralitetem, którego myślą przewodnią są rozważania o naturze szczęścia. Strawiński bawi się tu pewnymi konwencjami, rozśmieszając i ostrzegając słuchaczy w tym samym czasie.

Realizacja kolejnej już edycji Koncertu Zaduszkowego niezmiennie wynika z potrzeby upamiętniania poprzez twórczość artystyczną szlachetnych postaw oraz okazywania szacunku dla trudnej, lecz ważnej historii. Jest on jednocześnie doskonałą okazją do dialogu międzypokoleniowego oraz spotkania ze świadkami i bohaterami polskiej historii oraz kształtowania dumy z historii i postaw bohaterów.

Podczas koncertu podsumowana zostanie tegoroczna edycja akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, odbywającej się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu złożą kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca bohaterów, która znajduje się nieopodal wejścia do Teatru.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, a partnerami koncertu: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Totalizator Sportowy sp. z o.o. właściciel marki LOTTO.

do góry