Nawigacja

Aktualności

Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…” – Poznań, 30 października 2018

Po raz szósty w Teatrze Muzycznym uczciliśmy pamięć polskich bohaterów

Organizowany od sześciu lat Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy...” ma na celu nie tylko kultywowanie corocznej tradycji uroczystego obchodzenia święta Wszystkich Świętych, ale też podkreślenie wagi historii miejsca, w którym znajduje się Teatr Muzyczny poprzez oddanie hołdu pamięci polskim bohaterom II wojny światowej oraz ofiarom gestapo.

Ważną częścią koncertu jest co roku podsumowanie akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Kilka słów o dziesiątej edycji powiedziała Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Marta Szczesiak-Ślusarek. Następnie Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolska Kurator Oświaty oraz dr hab. Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu wręczyli certyfikaty i zaświadczenia nauczycielom, którzy ukończyli pierwszą część cyklu szkoleń „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej” w ramach dwuletniego szkolenia przygotowanego przez IPN wraz z MEN. Nauczyciele otrzymali również pakiety edukacyjne „Ojcowie Niepodległości”.

„Historię Żołnierza” Igora Strawińskiego wykonała nowo powstała Orkiestra Św. Marcina pod batutą Piotra Deptucha. Choreografię autorstwa Pauliny Wycichowskiej, jednej z czołowych polskich choreografek młodego pokolenia, wykonał zespół baletowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. W rolę recytatora wcielił się natomiast ceniony i doskonale znany poznańskiej publiczności teatralnej aktor Radosław Elis.

Sam utwór obchodzi natomiast w tym roku stulecie swojego powstania. Dzieło to, napisane do słów Charlesa Ferdinanda Ramuza, jest dwuczęściową baśnią graną, czytaną oraz tańczoną; czas rozgrywającej się akcji nie jest dokładnie określony. Nawiązując do kultury ulicznych teatrów wędrownych, kompozycja ta ukazuje historię pewnego żołnierza, który wracając do domu, spotyka diabła zamienionego w staruszka. „Historia Żołnierza” jest poważnym moralitetem, którego myślą przewodnią są rozważania o naturze szczęścia. Strawiński bawi się tu pewnymi konwencjami, rozśmieszając i ostrzegając słuchaczy w tym samym czasie.

Realizacja kolejnej już edycji Koncertu Zaduszkowego niezmiennie wynika z potrzeby upamiętniania poprzez twórczość artystyczną szlachetnych postaw oraz okazywania szacunku dla trudnej, lecz ważnej historii. Jest on jednocześnie doskonałą okazją do dialogu międzypokoleniowego oraz spotkania ze świadkami i bohaterami polskiej historii oraz kształtowania dumy z historii i postaw bohaterów.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca bohaterów, która znajduje się nieopodal wejścia do Teatru.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, a partnerami koncertu: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Totalizator Sportowy sp. z o.o. właściciel marki LOTTO.

do góry