Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Sowieckie Piekło 1939 – 1956” – Zielona Góra, 12–30 listopada 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze zapraszają na wystawę „Sowieckie Piekło 1939–1956”.

Wystawa stanowi zwieńczenie dwuletniego projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu poświęconego tematyce sybirackiej. Dotyczy jednej z wielu „białych plam” naszych najnowszych dziejów – tragedii Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego.

Ekspozycja ma niejako dwie warstwy. Na pierwszą składają się ogólne komentarze historyków, na drugą – wstrząsające relacje osób przeżywających sowieckie Piekło. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z amerykańskiego Instytutu Hoovera. Tam właśnie trafiły ankiety rozprowadzane wśród polskich zesłańców po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W ZSRR zaczęła się formować armia Andersa, w chwilę potem odkryto zbrodnię katyńską. Pomiędzy tymi wydarzeniami był krótki czas odwilży, wówczas mogły powstać te unikatowe dokumenty. Na wystawie przeważają materiały poświęcone łagrom. Autorzy nie ograniczyli się jednak do prezentacji wyłącznie tego obszaru sowieckiego piekła. Wystawa ma dwa zasadnicze wątki: katyński, czyli dotyczący losów polskich oficerów wojska i policji, pomordowanych przez Sowietów oraz obozowy, dotyczący setek tysięcy obywateli naszego kraju deportowanych w latach 1940-41. Od inwazji ZSRR na Polskę, przechodzimy do wywózek i wydarzeń roku 1956, kiedy to do Polski zaczęli wracać zesłańcy. Ekspozycja to historia mordów, wysiedleń, zsyłek, łagrów.  Przejmujące są zdjęcia dzieci-sierot, więźniów, zesłańców. Tablice z reprodukcjami fotografii, plakatów i dokumentów opatrzone są nie tylko podpisami informacyjnymi na temat obozów Archipelagu Gułag i losów Polaków, którzy do nich trafili, ale też cytatami z przepojonych bólem listów do bliskich. Blisko Ałtaju. Czwarty raz stąd piszę. Bóg tylko czuwa. Widać każe przeżyć Piekło – i płacz głodnych dzieci. Pracuję przy gnoju etc. Przepraszam za pismo, ręce wyżarte w rankach. Strach zimy – 50 stopni mrozu – to fragment listu, który w 1940 roku wysłał z łagru w Semipałatyńsku jeden z polskich więźniów. Takich świadectw pełna jest wystawa IPN. Dramatyczne zestawienie sowieckich instrukcji i rzeczowych informacji z portretowymi zdjęciami przestraszonych rodzin wzrusza nie tylko zwiedzających wystawę Sybiraków, ale także młodych ludzi.

Przez długi czas o sowieckim piekle niechętnie mówili sami zesłańcy. Prawda o sowieckim systemie totalitarnym cały czas jest jeszcze odkrywana.

Miejsce: Zielona Góra – I Liceum Ogólnokształcące, ul. Kilińskiego 7

Termin: 12–30 listopada 2018 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–14:00

do góry