Nawigacja

Aktualności

Wykłady otwarte IPN-ODN w Poznaniu – 12 grudnia 2018

W ramach cyklu „Wykładów otwartych” przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu serdecznie zapraszamy do udziału w dniu 12 grudnia 2018 r. w spotkaniu poświęconym stanowi wojennemu, a zwłaszcza specyficznej formie oporu, jakim była działalność niezależnych podziemnych rozgłośni radiowych.

Wydarzenie będzie składało się z trzech części: w pierwszej dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przedstawi zarys dziejów poznańskiego „Radia Solidarność Regionu Wielkopolska”. Następnie Witold Sobócki, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawi koncepcje warsztatów edukacyjnych osadzonych w historii „Radia Solidarność” oraz podzieli się ze słuchaczami własnymi refleksjami ich temat. Ostatnie wystąpienie poświęcone będzie nieznanym do tej pory dokumentom dotyczącym działalności podziemnej rozgłośni.

Zapraszamy nauczycieli z województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego w dniu 12 grudnia 2018 r. o godzinie 16:00 do Ośrodka Szkolenia Nauczycieli w Poznaniu przy ulicy Góreckiej 1.

Liczba miejsc ograniczona. Udział tylko po przyjęciu zgłoszenia.

Zapisy ODN w Poznaniu: Andrzej Surdyk, e-mail: andrzej.surdyk@odnpoznan.pl

Koordynator IPN: Marta Szczesiak-Ślusarek; e-mail: marta.szczesiak@ipn.gov.pl


7 listopada 2018 r. rozpoczęliśmy cykl „Wykładów otwartych” przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Spotkania mają na celu przedstawienie interesujących zagadnień dotyczących historii najnowszej oraz propozycji ich realizacji w ramach prowadzonych w szkołach działań edukacyjnych.

Pierwszy wykład został poświęcony tematyce Polskiego Państwa Podziemnego w Wielkopolsce na tle systemu funkcjonującego w Okręgu Rzeszy „Kraj Warty”. Wygłosiła go Aleksandra Pietrowicz, historyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Góreckiej 1, uczestniczyło w nim ponad trzydziestu nauczycieli z regionu Wielkopolski. Nauczyciele otrzymali materiały edukacyjne dotyczące gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz broszury autorstwa prowadzącej wykład Aleksandry Pietrowicz „Akcja Bollwerk. Poznań, 20/21 lutego 1942 r.” oraz „Ściśle tajna egzekucja. 7/8 lipca 1942 r.”

 

 

 

do góry