Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” – Poznań, 9 listopada 2018

Wystawa prezentowana będzie w największych polskich miastach

Wśród tłumu zgromadzonych poznaniaków na Starym Rynku została oficjalnie otwarta wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”. Uroczystość, podczas której padło wiele słów o znaczeniu wielkopolskiego zrywu wolnościowego i konieczności edukowania o wydarzeniach sprzed 100 lat, został uświetniona pokazem umiejętności ułanów. Wystawa będzie prezentowana w Poznaniu do 7 grudnia.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu jest jednym z partnerów wystawy. Ekspozycja została przygotowana przez ponad 20 wielkopolskich instytucji muzealnych, naukowych, bibliotecznych oraz organizacje społeczne zajmujące się pamięcią o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę tę przygotowano przede wszystkim z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których będzie ona prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 roku, lecz nim ruszy ona w swoją podróż jej premiera odbędzie się w Poznaniu.  

W atrakcyjnej formie wystawienniczej i graficznej wystawa-instalacja ma upowszechniać wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim w rocznicę jego stulecia, a jednocześnie stać się ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości. W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający będą mogli poznać w układzie chronologicznym historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz również późniejsze kultywowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Fot. Marta Sankiewicz

do góry