Nawigacja

Aktualności

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Poznań/Warszawa, 27 i 28 grudnia 2018

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak zorganizował główne uroczystości poświęcone 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 2018 r. władze województwa złożyły kwiaty w miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego: na mogile gen. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy powstania, która znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich i pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 12:30 odbyła się w Farze Poznańskiej msza św. w intencji powstańców, o 14:00 na Placu Wolności stanął Obóz Powstańczy.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:40 pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Instytut Pamięci Narodowej w tym dniu reprezentował dyrektor poznańskiego oddziału dr hab. Rafał Reczek.

28 grudnia uroczystości przeniosły się do Warszawy. Rozpoczęły się od otwarcia wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” na Placu Zamkowym. Następnie o godz. 12:00 odbyła się msza św. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie w krypcie pochowane są prochy Ignacego Jana Paderewskiego, którego przybycie do Poznania 27 grudnia 1918 r. przyczyniło się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ze Starego Miasta zgromadzeni w uroczystym pochodzie udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym złożono wieńce.

Ostatnim punktem uroczystości rocznicowych w stolicy była premiera portalu internetowego o Powstaniu Wielkpolskim.

do góry