Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956” – Zielona Góra, 18 lutego–15 marca 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Szkoła Podstawowa nr 18 w Zielonej Górze zapraszają do zwiedzenia wystawy „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944–1956”. Jest to kopia wystawy przygotowanej przez lubelski oddział IPN.

Wystawa przedstawia wiele aspektów dziejów podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi powojennego podziemia upowszechniane przez propagandę komunistyczną, mające doprowadzić do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego hasła z prezentowanym na panelach wystawienniczych materiałem dodatkowo podkreśla dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Widzimy w pigułce całą historię podziemia niepodległościowego, od jego dramatycznego początku związanego jeszcze z okresem wyzwalania spod okupacji niemieckiej po często beznadziejną walkę z narzuconym ze wschodu reżimem.

Miejsce: Zielona Góra – Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Francuska 10

Termin: 18 lutego–15 marca 2019

do góry