Nawigacja

Aktualności

Z myślą o Polonii i Polakach z zagranicy powstał pakiet edukacyjny „Dawniej to było” dotyczący historii Polski

19 marca w Domu Polonii im. prof. A. Stelmachowskiego w Warszawie odbyła się prezentacja pakietu edukacyjnego „Dawniej to było”. W spotkaniu udział wzięli: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – myśl twórcy Polski niepodległej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego stała się niejako podstawą do stworzenia dla Polonii i Polaków z zagranicy pakietu edukacyjnego dotyczącego dziejów Rzeczypospolitej Polskiej.

Pakiet wesprze proces nauczania oraz popularyzacji polskiej historii na całym świecie. Jego podstawowymi odbiorcami są uczniowie polonijnych i polskich szkół poza granicami Polski – głównie tych weekendowych.

Fundamentem narracji kompendium jest polskie dziedzictwo kulturowe. Opowieść prowadzona jest przez pryzmat rozwoju cywilizacyjnego i kulturowego Polski, z ukazaniem jej wpływu na losy Europy i świata.

Na pakiet składają się:

  • podręcznik dla nauczycieli „Przewodnik po historii Polski” prof. Włodzimierza Sulei, wydany przez Instytut Pamięci Narodowej
  • podręcznik dla dzieci „Mały przewodnik po historii Polski” Łukasza Malinowskiego
  • poradnik dydaktyczny dla nauczycieli
  • zestaw multimedialnych materiałów pomocniczych do prowadzenia lekcji

Publikacja powstała przy współpracy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

 

 

do góry