Nawigacja

Gry miejskie

Gra miejska „Żagań – nowy dom” – Żagań, 28 września 2012

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu wspólnie z Zespołem Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu zaprosiło drużyny uczniowskie wraz z opiekunami, reprezentujące szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z powiatu żagańskiego, do udziału w grze miejskiej pt. „Żagań – nowy dom”.

Fabuła gry koncentrowała się na kwestiach związanych z osadnictwem na ziemiach zachodnich, przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Uczestnicy gry poznali losy polskich przesiedleńców, a także dowiedzieli się, jak wyglądał Żagań w latach 1945-1956 i jak się żyło jego mieszkańcom. Zamiarem organizatorów było skłonienie uczniów do powtórki z historii, ale też zorganizowanie im świetnej zabawy w oparciu o wiedzę na temat ich rodzinnego miasta, które przy bliższym poznaniu zaskakuje, ujawniając nieznane dotąd sekrety.

Kto był pierwszym powojennym burmistrzem Żagania? Gdzie podziały się cegły ze zburzonych domów? Jak zmieniały się nazwy ulic? Czy trudno było w powojennym Żaganiu znaleźć mieszkanie i pracę? To tylko niektóre z pytań, jakie postawiliśmy młodym badaczom regionalnej historii uczestniczącym w grze. Kilka urozmaiconych tras, wypełnionych zadaniami o różnym stopniu trudności, doprowadziło ich do ostatecznego celu gry, a zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami.

W grze udział wzięło udział osiem patroli młodzieżowych z opiekunami reprezentujących wszystkie żagańskie szkoły ponadpodstawowe. Rywalizowali ze sobą licealiści i gimnazjaliści. Ostatecznie wygrał zespół z Powiatowego Gimnazjum nr 1 pod opieką Lecha Chlebby: Daria Danowska, Małgorzata Siemiatkowska, Wojtek Bałut, Eryk Jopek, Mateusz Zmyślony (24,50 pkt.). Drugie miejsce zajęli podopieczni Agnieszki Dembowiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących: Agnieszka Białecka, Malwina Borysionek, Magda Janczewska, Joanna Mazur, Kamil Kustra (24,25 pkt.), a trzecie – z tego samego ZSO: Kornelia Downar, Katarzyna Kolenda, Magda Morzyc, Tomek Jaszczak i Bartosz Stankiewicz pod opieką Rafała Szymczaka (24 pkt.).

Zwycięskie zespoły i ich nauczyciele z radością odebrali cenne nagrody: grę IPN „Kolejka”, książki i bony upominkowe Empiku.

Relacja na stronie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu http://www.lozagan.pl/

Termin: 28 września 2012 r. (piątek)
Miejsce: ZSTH w Żaganiu, ul. Gimnazjalna 13
Początek: godz. 10.00

Pliki do pobrania

do góry