Nawigacja

Projekty filmowe

„Operacja Tannenberg” w reż. Anny Piasek-Bosackiej na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

Film powstały w wyniku współpracy z IPN Poznań w konkursie głównym

  • IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci
    IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci
  • „Operacja Tannenberg”
    „Operacja Tannenberg”

W dniach 27-30 września br. w Gdyni odbywa się IX edycja Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Mottem przewodnim tegorocznego festiwalu są słowa Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Festiwal jest niezwykłym i jedynym tego typu wydarzeniem w kraju. Od wielu lat przyciąga rzesze miłośników filmu i najnowszej historii Polski.

„Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie. Na Festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków, a także goście z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z Europy środkowo-wschodniej czy wydawcy książek obcojęzycznych o historii Polski. Wnoszą oni do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie”.

dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski

Szczegóły na stronie festiwalu


Miło nam zakomunikować, że w tym roku do konkursu głównego Festiwalu NNW w Gdyni zakwalifikował się film dokumentalny „Operacja Tannenberg” w reż. Anny Piasek-Bosackiej. Film powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Film „Operacja Tannenberg” to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych, którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku II wojny światowej.

Bohaterami filmu są profesor Stanisław Pawłowski – ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kiedacz – wiceprezydent Miasta Poznania, Jan Grankowski – burmistrz Skórcza, Leon Prauziński – malarz Powstania Wielkopolskiego i Cecylia Grubówna-Handkiewicz – nauczycielka spod Kłecka. Kameralny i emocjonalny klimat opowieści tworzą nagrania przeprowadzone z najbliższymi, dziećmi i wnukami zamordowanych przedstawicieli elit II RP, którzy niejednokrotnie byli świadkami brutalnego aresztowania rodzica. Kamera towarzyszy im w trudnych powrotach do miejsc, w których się wychowali, do tych, w których po raz ostatni widziano ich najbliższych, zapalają świeczki w miejscach ich kaźni. Wplecione w ich wspomnienia archiwalia dodają ich opowieści realizmu, wizualnie przybliżając tamtą trudną epokę.

 

 

Czas trwania: 50 minut

Autorzy: Anna Piasek-Bosacka, Mateusz Macur, Mariusz Lisiecki

Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, wiceprzewodniczący Kolegium IPN oraz dr Agnieszka Łuczak, naczelnik OBEN IPN w Poznaniu

Pokaz filmu „Operacja Tannenberg” odbędzie się w środę 27 września br. w Gdyńskim Centrum Festiwalowym o godz. 12:45.

Szczegóły w programie festiwalu.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

do góry