Nawigacja

Projekty filmowe

Pokaz filmów z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – Poznań, 23 marca 2018

Młodzież obejrzała filmy „Stella” oraz „Życie za życie”

24 marca po raz pierwszy obchodzić będziemy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia miną dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Nowe święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

 

 

23 marca 2018 r. zaprosiliśmy młodzież szkolną na pokaz dwóch filmów dokumentalnych ilustrujących postawy Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zaprezentowane zostały dwa tytuły: „Stella” oraz „Życie za życie”.

„Stella” w reż. Macieja Pawlickiego: Bohaterką filmu jest Stella Zylbersztajn Tzur, Żydówka z Hajfy, ocalona przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic. To portret kobiety odważnej, która powraca wspomnieniami do przeszłości i nie zapomina tych, którzy mieli wpływ na jej losy, ale jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, co jest teraz. Stella zwraca uwagę na to, że Holocaust trwa cały czas, bo wciąż na świecie jest pełno cierpienia. Jako przykład podaje miliony umierających z głodu Afrykańczyków. Wraz z innymi Żydówkami z Hajfy, gdzie obecnie mieszka, angażuje się na rzecz palestyńskich kobiet. Jak mówią jej przyjaciele, jej dom pozostaje zawsze otwarty dla potrzebujących.

„Życie za życie” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego: Film opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki. Film został zrealizowany przez Picaresque, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Centrum Kultury.

Prezentację poprzedziła prelekcja pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Marty Szczesiak-Ślusarek, która omówiła sytuację ludności żydowskiej, etapy jej eksterminacji oraz różnorodne formy niesienia ratunku i towarzyszące im trudności i zagrożenia. 

Fot. Marta Sankiewicz

Jednocześnie informujemy, że w poniedziałek 26 marca ukaże się dodatek edukacyjny IPN „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, poświęcony tematyce Polaków ratujących Żydów. Dodatek będzie dołączony do dzienników: Dziennik Zachodni, Głos Wielkopolski, Gazeta Wrocławska, Dziennik Polski, Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Kurier Lubelski, Polska Metropolia Warszawska, Echo Dnia, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny Rzeszowskie.


 

do góry