Nawigacja

Konkursy historyczne

Finał konkursu „Historia malowana” – Sulęcin, 1 czerwca 2017

V edycja Międzyszkolnego Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Plastycznego „Historia malowana” została uroczyście zakończona 1 czerwca 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie.

Konkurs popularyzował historię Polski i sprzyjał rozwijaniu wiedzy za pomocą różnych technik malarskich. Stworzył też szansę na wymianę emocji i doświadczeń artystycznych, integrację niepełnosprawnych o różnym poziomie sprawności oraz możliwość prezentacji różnych artystycznych wizji dotyczących historii naszej Ojczyzny.

Jak co roku, konkurs cieszył się wielką popularnością. Od lutego do kwietnia br. nadesłano 353 trzy prace z 40 placówek oświatowych województw lubuskiego i wielkopolskiego. Komisja konkursowa w składzie: Wioletta Kaźmierczak – nauczyciel historii w SOSW w Sulęcinie (przewodnicząca jury), Anna Gwizdek – instruktor sekcji plastycznej z Sulęcińskiego Ośrodka Kultury oraz dr Lech Malinowski – historyk, dziennikarz, regionalista, wyłoniła 29 laureatów w pięciu kategoriach wiekowych. Nagrody i wyróżnienia otrzymali oni z rąk Danuty Malinowskiej – dyrektor SOSW w Sulęcinie, Adama Basińskiego – Starosty Sulęcińskiego, Wioletty Kaźmierczak oraz Agnieszki Kołodziejskiej – reprezentującej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Atrakcją dla młodych artystów był też pokaz umundurowania i broni polskich żołnierzy ze zbiorów Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Nagrodzone prace we wrześniu prezentowane będą w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., a w listopadzie – w Sulęcińskim Ośrodku Kultury.

Autorzy przedstawili na nich m.in. legendę o Lechu, Czechu i Rusie, Chrzest Polski w 966 roku, polskie dzieci w obozach koncentracyjnych, Wołyń w 1943 roku, Powstanie Warszawskie. Portretowali królów i wodzów Polski, zasłużone postaci polskiej kultury i nauki, niedźwiadka Wojtka, Lecha Wałęsę i Jana Pawła II. W swych pracach odwoływali się też do symboliki narodowej i związanej z żołnierzami podziemia niepodległościowego.

Relacja z konkursu na stronie SOSW

Fot. Agnieszka Kołodziejska (IPN), Wioletta Kaźmierczak i Małgorzata Gąsiorek (SOSW)

do góry