Nawigacja

Konkursy historyczne

Rodzinny konkurs plastyczny „Urodziny Marszałka” – w 150. rocznicę

Tort urodzinowy dla Marszałka

W Zespole Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu 5 grudnia 2017 roku odbyła się wyjątkowa uroczystość – obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród uczniów tejże szkoły, uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, trzy tygodnie wcześniej ogłoszony został rodzinny konkurs plastyczny „Urodziny Marszałka”. Do udziału i wspólnych domowych rozmów o postaci Marszałka zachęcaliśmy całe rodziny. Organizatorki otrzymały kilkadziesiąt prac przedstawiających postać Józefa Piłsudskiego, wykonanych na różnym poziomie trudności i rozmaitymi technikami. W dniu 150. rocznicy urodzin Marszałka odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Dyplomy wręczała dyrektor ZSS nr 102 Grażyna Piosik, a nagrodami w postaci książek historycznych i gier edukacyjnych obdarowywała laureatów Marta Szczesiak-Ślusarek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej poznańskiego oddziału IPN.

Uroczysty charakter naszego wspólnego świętowania rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego podkreśliły recytacje wierszy o tematyce patriotycznej w wykonaniu naszych uczniów. Klasa 7a zaprezentowała się w premierowej recytacji wiersza autorstwa nauczyciela naszego zespołu szkół – Jacka Millera „Wiem, czym jest Polska”. Dziewczynki z klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej zaśpiewały piosenkę „Hej, hej Komendancie!”, a uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych w biało-czerwonych strojach zatańczyli polski taniec ludowy „Trojak”.

Urodziny tradycyjnie oznaczają poczęstunek. Nie mogło go zabraknąć również u nas. Był biało-czerwony tort urodzinowy oraz przysmaki Marszałka: suchary z masłem, cukrem i cynamonem oraz mocna, słodzona herbata.

Konkurs plastyczny „Urodziny Marszałka” był jednym z wydarzeń wpisanych w trwający w ZSS nr 102 od października 2017 roku projekt edukacyjny „Niepodległa 2018. Kocham Cię, Polsko!”, poprzez który przygotowujemy się do uroczystych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w listopadzie 2018 roku. W ramach tegoż projektu byliśmy już m.in. na wycieczce w Warszawie, pisaliśmy kartki pocztowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczestniczyliśmy w rajdzie szlakami Powstania Wielkopolskiego, prowadziliśmy interaktywne lekcje o patriotyzmie i niepodległości. Regularnie, z dnia na dzień coraz bardziej wprowadzamy naszych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tematy związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę tak, abyśmy w dniu setnej rocznicy mogli z pełną świadomością i radością zawołać: „Mamy Niepodległą!”

Organizatorki i koordynatorki projektu: Małgorzata Pietrzak, Aneta Szalczyk

Fundator nagród w konkursie plastycznym: IPN Oddział w Poznaniu

Współorganizatorzy: Roma Czech, Maja Kręgielczak, Elżbieta Domańska, Jacek Miller, Agnieszka Graczyk, Magdalena Zielonko, Karolina Krzyżanowska, Agnieszka Skrzypczak, Monika Hohorek

 

 

 

 

do góry