Nawigacja

Aktualności

Uroczyste obchody 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich – Zielona Góra, 30 maja 2021

Obchody 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich rozpoczęły się od mszy św. celebrowanej w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej, po której uczestnicy uroczystości zebrali się przy grobie ks. Kazimierza Michalskiego, znajdującym się w sąsiedztwie konkatedry i złożyli wiązanki kwiatów.

Następnie zebrani zgromadzili się na skwerze nieopodal pomnika ks. Kazimierza Michalskiego, gdzie odsłonięto okolicznościowy mural. W roku 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Miasto Zielona Góra oraz parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze w wyjątkowy sposób upamiętniły wydarzenia z 30 maja 1960 roku. Na ścianie parafialnego budynku przy konkatedrze wykonano według projektu artysty malarza Jakuba Bitki mural upamiętniający obrońców domu katolickiego. Tworząc mural, artysta korzystał ze zdjęć przechowywanych w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które wykonali podczas wydarzeń funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedstawia chłopca w krótkich spodenkach z kamieniem w ręku.

Mural powstał nieopodal skweru, na którym 30 maja 2020 roku odsłonięty został pomnik ks. Kazimierza Michalskiego, pierwszego powojennego proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, który był ważną postacią tamtych dni. Tym samym mural, który funkcjonuje w przestrzeni miasta od kilku miesięcy, dopełnił inicjatywy upamiętnienia kolejnej rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Mural odsłonili Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski, Janusz Kubicki Prezydent Zielonej Góry i dr hab. Rafał Reczek dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zgromadzeni goście z zachowanie zasad reżimu sanitarnego przeszli następnie pod Filharmonię zielonogórską (dawny Dom Katolicki), gdzie odbyły się główne uroczystości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpił podniosły moment wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności, które Prezydent RP przyznał pośmiertnie uczestnikom wydarzeń z 30 maja 1960 r.: Marii Popkowskiej, Stanisławowi Dropińskiemu i Kazimierzowi Łabędzkiemu. Odznaczenia rodzinom osób uhonorowanych wręczył dr hab. Rafał Reczek dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wraz z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim i wojewodą Władysławem Dajczakiem.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Nie występowali wprawdzie z bronią w ręku, wyróżniani są jednak odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o suwerenny byt naszej Ojczyzny, zwieńczonej zwycięstwem w 1918 roku.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych zgromadzeni zielonogórzanie wysłuchali przemówień, a następnie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez młodzież. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 30 maja 1960 r.

 

 

 

do góry