Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – Zielona Góra, Żary, 11 lipca 2021

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Data ta nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, określanych obecnie jako „krwawa niedziela”, kiedy to oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały Polaków w różnych miejscach na Wołyniu.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 odbywały się w wielu miastach Polski. Podobnie było również w województwie lubuskim, gdzie pamięć o ludobójstwie, którego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści na terenach południowo-wschodniej II Rzeczypospolitej, jest bardzo silna. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie na te tereny po 1945 roku trafili mieszkańcy dawnych województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i wołyńskiego, których potomkowie starają się pielęgnować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.

Podobnie jak w poprzednich latach takie uroczystości odbyły się m.in. w Zielonej Górze-Łężycy i w Żarach.

W Zielonej Górze-Łężycy wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Następnie uczestnicy zgromadzili się na Skwerze Kresowym, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia, odczytany został apel pamięci poległych, których nazwiska znajdują się na Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA a także złożono wiązanki kwiatów. W przedsięwzięciu brali udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych, stowarzyszeń społeczno-kombatanckich.

Podobny przebieg miały obchody w Żarach, które również rozpoczęły się od mszy świętej. Następnie zapalono znicze przy tablicach ku czci pomordowanych Polaków. Potem uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą sprawiedliwych Ukraińców, którzy nieśli pomoc Polakom. Punktem kulminacyjnym było spotkanie na cmentarzu komunalnym przy Krzyżu Wołyńskim, gdzie zawyły syreny alarmowe oraz oddano salwę honorową. Po zabraniu głosu przez zaproszonych gości, pod Krzyżem Wołyńskim złożone zostały wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Na obu uroczystościach poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował Krzysztof Mazur.

do góry