Nawigacja

Aktualności

Nowy nagrobek na grobie weterana Poznańskiego Czerwca '56 Włodzimierza Plencnera

W dniu 23 lipca 2021 r. na zlecenie Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu zostały wykonane prace kamieniarskie na grobie weterana Poznańskiego Czerwca '56 Włodzimierza Plencnera na cmentarzu parafialnym przy ul. Łowmiańskiego.

Włodzimierz Plencner (1937-1981) urodził się 30 lipca 1937 r. w Poznaniu jako syn Józefy i Kazimierza Plencnerów. W czerwcu 1956 r. jako niespełna 19-letni chłopak pracował w Zjednoczeniu Budownictwa Miejskiego – Bazie Sprzętu Budowlanego w Poznaniu. W latach młodzieńczych angażował się w działalność harcerską i sportową. W powstańczym zrywie brał aktywny udział, przygotowując dla demonstrantów butelki z benzyną do ataku na czołgi, pacyfikujące mieszkańców Poznania. W godzinach wieczornych 28 czerwca Plencner został zatrzymany przez patrol wojskowy na ulicy Mylnej. Rodzice o aresztowaniu zostali powiadomieni dopiero po kilku dniach, w ciągu których bezskutecznie z pomocą sąsiadów prowadzili poszukiwania zaginionego syna. Plencnera umieszczono w więzieniu karno-śledczym przy ul. Młyńskiej, w którym spędził cztery miesiące bez żadnego kontaktu z rodziną, w warunkach, które zniszczyły jego zdrowie. Podczas przesłuchań był bity i polewany wodą. Przesłuchania prowadził m.in. Ludwik Orlet – oficer śledczy Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. 12 września 1956 r. Plencnerowi został przedstawiony akt oskarżenia. Postawiono mu zarzut zorganizowania zamachu na załogi czołgów Wojska Polskiego tj. czyn z art. 13 § 1 w zw. z art. 1 § 1 i 3 dekretu z dnia 13 czerwca 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy Państwa (Dz.U. 1946.30.192) oraz zarzut przechowywania bez pozwolenia około 30 sztuk amunicji karabinowej tj. czyn z art. 4 § 1 ww. dekretu. Razem z Włodzimierzem Plencnerem oskarżeni zostali: Antoni Fornalik, Józef Przewoźny, Jan Staskowski i Leon Przybylski (sprawa przeciwko Antoniemu Fornalikowi i innym). Tylko Plencner nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 23 października Sąd Wojewódzki w Poznaniu umorzył postępowanie i wydał nakaz zwolnienia z aresztu. Ze wspomnień najbliższej żyjącej rodziny – siostry Krystyny Pietrzak dowiadujemy się, że jej brat po zwolnieniu i powrocie do domu borykał się z problemami zdrowotnymi. Ciężko było mu również znaleźć stałą pracę. Tuż przed śmiercią był zatrudniony w Teatrze Lalki i Aktora w Poznaniu jako kierowca. Zmarł nagle 29 września 1981 r. w wieku zaledwie 44 lat. Pozostawił po sobie córkę – nieżyjącą już Renatę Plencner.

W 2018 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu na wniosek Prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu uznał orzeczenie sądu z 1956 r. za nieważne na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 3 i 4. ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz.U. z 2015 r., poz. 1583) oraz art. 45b ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. z 2016 r. poz. 1575).

23 września 2020 r. decyzją Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej grób Włodzimierza Plencnera został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Działając w porozumieniu z rodziną weterana, OBUWiM IPN w Poznaniu zleciło przeprowadzenie remontu grobu. Nowy nagrobek został opatrzony inskrypcją informującą o udziale w Poznańskim Czerwcu, emblematem rocznicowym Czerwca '56 oraz tabliczką informującą o statusie grobu weterana.

Tekst i zdjęcia: Ewa Liszkowska

  • Włodzimierz Plencner w 1956 roku
    Włodzimierz Plencner w 1956 roku
  • Postanowienie o aresztowaniu Włodzimierza Plencnera
    Postanowienie o aresztowaniu Włodzimierza Plencnera
  • Akt oskarżenia Włodzimierza Plencnera
    Akt oskarżenia Włodzimierza Plencnera
  • Akt oskarżenia Włodzimierza Plencnera
    Akt oskarżenia Włodzimierza Plencnera
  • Nekrolog Włodzimierza Plencnera
    Nekrolog Włodzimierza Plencnera
  • Nagrobek po remoncie
    Nagrobek po remoncie
do góry