Nawigacja

Aktualności

Gra terenowa „Śladami Powstańców Wielkopolskich w Gorzowie i okolicach” – 9 października 2021

W sobotnie przedpołudnie 9 października 2021 r. ponad 60 mieszkańców Gorzowa, okolicznych miejscowości, Gminy Santok oraz Popowa w Gminie Bledzew wyruszyło odkrywać kartę historii lokalnej zapisanej przez Powstańców Wielkopolskich.

W tym dniu zorganizowana została przez Gorzowskie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Gra Terenowa „Śladami Powstańców Wielkopolskich w Gorzowie i okolicach” podzielona na dwie trasy. Pierwsza w samym Gorzowie, a druga w Starym Polichnie w Gminie Santok.

Uczestnicy gorzowskiej części gry rejestrowali się w punkcie zorganizowanym przy Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta od godz. 10.00. Zgłosiło się 35 osób, w tym dzieci i młodzież pod opieką dorosłych opiekunów. Były m.in.: drużyny reprezentujące Pogotowie Opiekuńcze, Placówkę „Dom dla dzieci” oraz Zespół Szkół Odzieżowych w Gorzowie. Następnie wszyscy uczestnicy gry udali się na pobliski cmentarz świętokrzyski, gdzie przy kwaterze z mogiłami powstańców sekretarz Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie Andrzej Nawojczyk przybliżył historię kwatery i wraz z prezesem koła Michałem Klisińskim przedstawił kolejne punkty na trasie gry. Od strony organizacyjnej pomagał w przygotowaniu i przeprowadzeniu gry członek koła – Przemysław Żak.Z cmentarza uczestnicy wyposażeni w mapki wyruszyli na poszukiwania kolejnych miejsc na trasie gry, wystawy pt. „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego Powstania 1918-1919 roku” w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sikorskiego, skweru na rogu ulic Borowskiego i Dąbrowskiego, gdzie był zlokalizowany nieistniający już budynek Restauracji Parkowej – miejsca spotkań Gorzowskiego Koła Związku Powstańców Wielkopolskich oraz tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich spoczywających na gorzowskich nekropoliach na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej. Po przebyciu trasy i jej udokumentowaniu wykonanymi zdjęciami, uczestnikom zostały wręczone nagrody, w tym edukacyjne gry historyczne i publikacje przekazane przez Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie i Poznaniu, upominki od Wojewody Lubuskiego i materiały promocyjne Miasta Gorzowa.

Rejestracja uczestników Gry Terenowej w Starym Polichnie odbyła się już w piątek w Szkole Podstawowej w Santoku im. Gen. Prof. Elżbiety Zawackiej. Na trasę gry prowadzącej Śladami Powstańca Wielkopolskiego Franciszka Manieckiego, mieszkańca Starego Polichna i wieloletniego włodarza tej miejscowości wyruszyło ponad 20 młodych mieszkańców Gminy Santok, a przewodniczkami były Dorota Całka Wiśniewska – wnuczka Franciszka Manieckiego, a jednocześnie skarbniczka naszego koła i pedagog oraz Iwona Kowalska – nauczycielka historii. Wśród sześciu punktów na trasie w Starym Polichnie była m.in. tablica upamiętniająca Franciszka Manieckiego i miejsca związane z jego działalnością. Przy kolejnych punktach na tej trasie przybliżana była historia powstania i losy powstańca Franciszka Manieckiego. Gościem gry w Starym Polichnie był Jerzy Sygnecki, członek koła, gorzowski regionalista, emerytowany wykładowca akademicki i autor opracowań naukowych o historii pogranicza polsko-niemieckiego a także wspomniani już Michał Klisiński i Przemysław Żak.

Wydarzenie jakim była gra terenowa objęli Patronatem Honorowym: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz Wójt Santoka Paweł Pisarek. Partnerami gry byli: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Szkoła Podstawowa w Santoku im. Gen. Prof. Elżbiety Zawackiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Santok POMOCNA DŁOŃ. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu pt. „Poznajmy Powstańców Wielkopolskich – Bohaterów Niepodległej z Gorzowa i okolic” dofinansowanego przez Miasto Gorzów Wielkopolski oraz Gminę Santok.

Michał Klisiński

do góry