Nawigacja

Aktualności

Wykład online „Armia terroru III Rzeszy. Działania Einsatzgruppen w Polsce w 1939 r.” – 10 grudnia 2021

10 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski, a szczególnie Wielkopolski, zapraszamy na spotkanie dotyczące mało znanego wątku, jakim jest działalność niemieckich szwadronów śmierci podczas kampanii wrześniowej oraz po jej zakończeniu w Polsce w 1939 roku.

Podczas spotkania przybliżymy założenia tajnej niemieckiej operacji „Tannenberg”, w ramach której Niemcy zlikwidowali w 1939 roku dużą część polskich warstw przywódczych. Była to pierwsza ludobójcza operacja dokonana przez Niemców w okresie II wojnie światowej. Pochłonęła według różnych wyliczeń do 55 000 najwybitniejszych polskich obywateli. Jej celem było zlikwidowanie liderów lokalnych środowisk, polskiej elity społecznej i intelektualnej, a wszystko, przynajmniej w pierwszym okresie, pod osłoną działań wojennych.

Skupimy się przede wszystkim na działalności specjalnych grup operacyjnych Policji Bezpieczeństwa (Sipo) i Służby Bezpieczeństwa (SD). Były to zbrodnicze grupy specjalnego przeznaczenia – Einsatzgruppen. Słuchacze dowiedzą się również, czym były szwadrony śmierci oraz jak wyglądał mechanizm niemieckich zbrodni w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski w 1939 roku.

Podejmiemy również niezwykle ważny wątek w kontekście pamięci o zamordowanych w okresie okupacji polskich ofiarach. Dotyczy on zacierania śladów masowych mordów dokonanych przez Niemców w całej Europie. W latach 1943-44 specjalne niemieckie Sonderkommanda rozkopywały masowe groby i paliły ciała ofiar. W ten sposób dokonując kolejnej zbrodni – zbrodni na polskiej pamięci. Ta makabryczna akcja otrzymała kryptonim „1005” i miała miejsce także na terenie Wielkopolski.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Cieślak, politolog i historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu zajmujący się m.in. tematyką operacji „Tannenberg” i działaniami Einsatzgruppen w Polsce w 1939 roku.

Spotkanie odbędzie się online na platformie Teams. Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia do 10 grudnia 2021 r. do godz. 12.00 prosimy kierować na adres: tomasz.cieslak@ipn.gov.pl.

Spotkanie transmitowane będzie z „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnego IPN w Poznaniu.

do góry