Nawigacja

Aktualności

Gra planszowa „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” – premiera!

Nadzieje pokoleń Polaków na odrodzenie Rzeczypospolitej ziściły się jesienią 1918 r. Państwo polskie odrodziło się początkowo na obszarze byłych zaborów: austriackiego i rosyjskiego. Zamieszkujący zabór niemiecki Wielkopolanie musieli poczekać, by dać Polsce czas na stworzenie silnej armii. Zbrojna walka o Wielkopolskę rozpoczęła się spontanicznie, podczas wizyty Ignacego Paderewskiego w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. W tym dniu zginęli Franciszek Ratajczak (podczas walk w pobliżu Hotelu Bazar) oraz Jan Mertka (w potyczce patrolu niemieckiej Straży Granicznej z polskim patrolem 1 Batalionu Pogranicznego).

Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu gra planszowa przybliża realia czynu powstańczego Wielkopolan z lat 1918 i 1919. Daje możliwość zwycięstwa każdej ze stron, pod warunkiem umiejętnego pokierowania rozgrywki. Element kwizowy wprowadza dodatkowe emocje, a jednocześnie ma on znaczenie dla przebiegu gry.

Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy lub zespołów, a jej celem jest opanowanie większej liczby okręgów wojskowych od przeciwnika. Przy okazji można poszerzyć swoją wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim, wykorzystując do tego nie tylko rozgrywkę, ale także dodatkowe elementy edukacyjne, takie jak mapa obejmująca kierunki działań wojsk czy ilustrowana broszura z opisem działań w każdym z czterdziestu powiatów. Elementy gry mogą służyć do prowadzenia zajęć na temat wydarzenia historycznego, które w bieżącym roku zostało uznane świętem państwowym.

Gra nie jest przeznaczona do sprzedaży, dystrybucję w celach edukacyjnych prowadzi wyłącznie Oddział IPN w Poznaniu.

Koordynator projektu: piotr.orzechowski@ipn.gov.pl

do góry