Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich

Z okazji ustanowienia dnia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd Miasta Poznania, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz 12 Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej postanowiły przy współpracy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu upamiętnić Powstańców Wielkopolskich symbolicznymi zniczami na grobach. W okresie od rocznicy wybuchu Powstania 27 grudnia do rocznicy porozumienia w Trewirze kończącego zwycięskie Powstanie ‑ 16 lutego, znicze będą zapalane na mogiłach poległych oraz weteranów. Łącznie zapalonych zostanie około 10000 zniczy.

Dzięki zaangażowaniu żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronem jest pierwszy dowódca Powstania gen. Stanisław Taczak, zostaną one postawione na mogiłach powstańczych w najdalszych zakątkach Wielkopolski.

Warto dodać, że nie tylko wielkopolscy żołnierze będą brali udział w akcji, ale również pełniący służbę w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, którzy zaopiekują się grobami powstańczymi położonymi na ziemi nakielskiej oraz żnińskiej.

Wszystkim zaangażowanym w akcję pragniemy serdecznie podziękować.

do góry