Nawigacja

Aktualności

Plakat prezentujący Antoniego Gąsiorowskiego – bohatera Akcji Bollwerk

„Akcja Bollwerk” to największa akcja sabotażowo-dywersyjna na terenie okupowanej Wielkopolski, przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. przez Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK, a której wynikiem było spalenie niemieckich magazynów w porcie rzecznym na Warcie w Poznaniu. Jedną z kluczowych postaci związanych z tym wydarzeniem był Antoni Gąsiorowski ps. „Ślepy Antek” (1901-1943).

Należał do najbarwniejszych postaci poznańskiej konspiracji niepodległościowej okresu II wojny światowej. „Juchta” (gwarowo chuligan) z poznańskiego Chwaliszewa, w młodości stracił prawe oko, dlatego nazywany był przez kolegów „Ślepok”. W czasie wojny pracował jako woźnica w firmie spedycyjnej Hartwig, która posiadała swój magazyn w porcie rzecznym na Warcie w Poznaniu. W związku z doskonałą znajomością portu i okolicy, zaproponowano mu wstąpienie do Związku Walki Zbrojnej (styczeń 1942 r.). Brał bezpośredni udział w Akcji „Bollwerk”, przygotowując tzw. „ścieżki ogniowe”.

Niepodporządkowany zasadom konspiracji z dumą podkreślał w towarzystwie swoje podziemne zaangażowanie. Miał mawiać: „Jestem żołnierzem i nie zamierzam zginąć bezimiennie”.

Po zatrzymaniu przez Niemców przeszedł okrutne śledztwo w siedzibie poznańskiego gestapo. Według legendy podczas przesłuchania rzucił się do gardła jednego z funkcjonariuszy, poważnie go raniąc. Zakatowany 26 czerwca 1943 r.

 

 

do góry