Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli „Zamek Śmierci Hartheim” – Poznań, 15 marca 2022

15 marca w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Poznaniu odbyło się szkolenie dla nauczycieli dotyczące historii zlokalizowanego niedaleko Alkoven w Górnej Austrii Zamku Hartheim. Był to jeden z sześciu ośrodków natychmiastowej zagłady, w którym w ramach „Akcji T4” Niemcy i Austriacy mordowali w sposób przemysłowy chorych psychicznie i niepełnosprawnych obywateli III Rzeszy.

W Zamku, począwszy od wiosny 1942 r., zabijano również słabszych i niepełnosprawnych więźniów obozów koncentracyjnych z KL Dachau i KL Mauthausen. Była to część większej akcji ludobójczej o kryptonimie „14f/13”. Ocenia się, że w okresie funkcjonowania ośrodka zagłady w Zamku Hartheim zostało zamordowanych w nim ok. 30 000 osób, w tym przynajmniej 1500 Polaków. Byli oni w większości więźniami z pobliskich obozów.

Uczestnicy szkolenia, które odbyło się w formie stacjonarnej oraz online, dowiedzieli się o przebiegu „Akcji T4”, jej założeniach i skutkach. Poznali również historię Zamku Hartheim jako ośrodka eutanazyjnego i miejsca zagłady oraz sposób mordowania w nim ludzi. Prowadzący przybliżyli również sylwetki bezpośrednich sprawców mordu, głównie lekarzy i oficerów SS, m.in. komendanta dr. Rudolfa Lonauera i jego zastępcy dr. Georga Renno, którzy niejednokrotnie, jak w przypadku tego drugiego, nie ponieśli za swoje czyny jakiejkolwiek kary.

Na szkoleniu zaprezentowano również szereg fotografii dotyczących mrocznej historii zamku oraz plan podziemi z zaznaczoną drogą śmierci (przebieralnia, komora gazowa i krematorium). Na zakończenie spotkania głos zabrała wnuczka jednej z ofiar Elżbieta Rybarska. Opowiedziała ona historię swojego dziadka Romana Durka w kontekście jego pobytu w Forcie VII w Poznaniu, KL Dachau oraz śmierci w Zamku Hartheim w Górnej Austrii.

Szkolenie było częścią realizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu cyklu „Polacy w niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady poza granicami okupowanego kraju”. Poprowadzili je Marta Szczesiak-Ślusarek i Tomasz Cieślak.

Zapraszamy do udziału w następnych szkoleniach. Informacje o spotkaniach znajdują się na naszej stronie.

do góry