Nawigacja

Aktualności

„Poeta niezłomny – Konrad Doberschuetz (1921–2000). Spuścizna i pamięć” – Poznań, 27 października 2022

W czwartek 27 października 2022 r. odsłoniliśmy ufundowaną przez IPN tablicę upamiętniającą Konrada Doberschuetza na froncie kamienicy, w której mieszkał przy ul. 28 Czerwca 1956 nr 115.

Po uroczystości w Przystanku Historia IPN przy ul. Dąbrowskiego 29 odbyło się spotkanie poświęcone poecie niezłomnemu.

Uczestnicy wydarzenia wspólnie obejrzeli film dokumentalny „Zakazana poezja” w reżyserii Zbysława Kaczmarka poświęcony Konradowi Doberschuetzowi, a także dzięki prelekcji dr. Piotra Grzelczaka uzyskali odpowiedzi na pytania, o to kim był nasz Bohater. Na czym polegała nadzwyczajna specyfika jego zapomnianej dziś „sprawy”? Czym była „Zakazana poezja”? Czy za pisanie wierszy można było w PRL trafić do więzienia? W jakich okolicznościach zatrzymano i skazano niepokornego poetę? Kto bronił poznańskiego literata przed obliczem „ludowego” sądu? Jaką rolę w uwięzieniu jednego z pierwszych więźniów politycznych PRL po Październiku 1956 odegrała Służba Bezpieczeństwa i jej tajni współpracownicy?

Konrad Doberschuetz – wildzianin z urodzenia, brawurowy żołnierz AK i WSGO „Warta”, więzień NKWD i UB, a także niezwykle utalentowany dziennikarz i poeta. W 1959 roku został skazany na 3 lata więzienia za twórczość „szkalującą ustrój demokratyczno-ludowy PRL”. Pisał m.in. o Katyniu, Poznańskim Czerwcu 1956 i sowieckiej interwencji na Węgrzech. Historia jego oporu wobec komunistycznej dyktatury wciąż pozostaje mało znana. Poznański Odział Instytutu Pamięci Narodowej od pewnego czasu czyni starania, aby ów stan rzeczy zmienić.

do góry