Nawigacja

Aktualności

Przekazanie opieki nad grobem Powstańca Listopadowego Ferdynanda Niesiołowskiego – Kłodawa, 29 listopada 2022

29 listopada 2022 r. odbyło się uroczyste przekazanie opieki nad grobem weterana walk o wolność i niepodległość Polski Ferdynanda Niesiołowskiego Szkole Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie. Grobowiec rodziny Niesiołowskich, w którym spoczywa Ferdynand Niesiołowski w 2020 r. został wyremontowany z inicjatywy Towarzystwa Samorządowego w Koninie ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu.

Uroczystość związana z rocznicą Powstania Listopadowego została zorganizowana przez Dyrektor SP 2 Dorotę Sylwestrzak. Swoją obecnością uroczystość uświetnili senator Ireneusz Niewiarowski, ambasador Krzysztof Kocel i zastępca burmistrza Kłodawy Katarzyna Hamiga. Podczas uroczystości został również odczytany list Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu reprezentowali dr Tomasz Ceglarz i Ewa Liszkowska.

Ferdynand Niesiołowski (1806-1881) kapitan 5 pułku piechoty liniowej w Powstaniu Listopadowym

Ur. się w 1806 r. w miejscowości Jastrzębia, pow. gostyniński, woj. mazowieckie jako syn Marianny i Mateusza Niesiołowskich. Ziemianin herbu Korzbok oraz dziedzic dóbr Jastrzębia i Straszków. Uczestnik Powstania Listopadowego w stopniu kapitana 5 pułku piechoty liniowej Królestwa Kongresowego. Pułk został utworzony w 1815 r. Podczas Powstania Listopadowego brał udział m.in. w bitwie pod Stoczkiem 14 lutego 1831 r., Grochowem 20 lutego 1831 r. oraz Iganiami 10 kwietnia 1831 r. Około 1840 r. Niesiołowski wraz z rodziną przeniósł się do majątku Straszków, gm. Kłodawa, pow. kolski, woj. wielkopolskie. W Powstaniu Styczniowym wzięli czynny udział dwaj jego synowie: Tymoteusz i Konrad. Ferdynand wspierał powstańców przez agitację, za co został później skazany i wywieziony przez zaborcze władze rosyjskie na Sybir do Krasnojarska, gdzie spędził kilka lat. Fakt sprzyjania powstaniu potwierdza jedno z zachowanych źródeł: raport ówczesnego burmistrza Kłodawy Chorzelskiego do zaborczej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych. Raport opisuje antycarską demonstrację w dniach 8-9 kwietnia 1861 r., której przewodził Ferdynand Niesiołowski. Antycarskie manifestacje narodowe miały wówczas charakter powszechny. Szczególnie przybrały na sile w okresie od listopada 1860 r. do kwietnia 1861 r. co miało związek z okrągłą rocznicą powstania listopadowego. Po powrocie z Krasnojarska, Niesiołowski na stałe osiadł w Straszkowie, gdzie zmarł 14 grudnia 1881 r.

do góry