Nawigacja

Aktualności

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Wiechlice, 22 grudnia 2022

22 grudnia 2022 r. w Wiechlicach kolo Szprotawy, na terenie dawnego obozu jenieckiego, odbyły się uroczystości z okazji zbliżającej się 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Inicjatorami tego wydarzenia był Oddział Lubuski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Zebrani goście, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach, przedstawiciele miejscowych władz, reprezentanci Oddziału Lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn oraz Marsyliankę Wielkopolską. Następnie głos zabrał burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik, który opowiedział m.in. o planach zagospodarowania terenu po dawnym obozie jenieckim, na terenie którego w latach 1918-1919 przetrzymywani byli powstańcy z Wielkopolski. Po wystąpieniu włodarza Szprotawy do zebranych zwrócił się prezes Oddziału Lubuskiego TPPW 1918-1919 Kamil Hypki, dziękując wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie w upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego na terenie województwa lubuskiego.

Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalali znicz pod pomnikiem. W imieniu poznańskiego oddziału IPN w uroczystościach brał pracownik Punktu Zamiejscowego IPN w Zielonej Górze – Krzysztof Mazur.


Oddział Lubuski TPPW 1918-1919 z siedzibą w Zielonej Górze działa od 1994. Od tego czasu członkowie tej organizacji doprowadzili do powstania wielu miejsc upamiętniających żołnierzy zwycięskiego zrywu Wielkopolan na terenie całego województwa lubuskiego. Pomniki i miejsca pamięci znajdziemy m.in. w Babimoście, Kargowej, Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Sulechowie, Wschowie, Zielonej Górze czy Żaganiu. Wspomniana uroczystość z 22 grudnia również odbyła się pod monumentem, który powstał z inicjatywy TPPW 1918-1919 i został odsłonięty w 2017 roku. Obecnie, wspólnie z lokalnym samorządem, działacze starają o zagospodarowanie terenu wokół pomnika. Poza tym przedstawiciele towarzystwa organizują prelekcje, współpracują z różnymi placówkami edukacyjnymi, instytucjami państwowymi oraz samorządowymi i stowarzyszeniami społeczno-kombatanckimi w celu propagowania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Od kilku lat na czele Oddziału Lubuskiego stoi Kamil Hypki, który przejął funkcję od obecnego Prezesa Honorowego – Jerzego Przybeckiego.

do góry