Nawigacja

Aktualności

Poniedziałek z filmem: reportaż „Wyjazd Pamięci do Górnej Austrii 2022. KL Mauthausen, KL Gusen, Zamek Śmierci Hartheim” – Poznań, 6 lutego 2023

W poniedziałek 6 lutego 2023 r. o godz. 17:00 zapraszamy do udziału w premierze reportażu „Wyjazd Pamięci do Górnej Austrii 2022. KL Mauthausen, KL Gusen, Zamek Śmierci Hartheim”, która odbędzie się w poznańskim Przystanku Historia przy ul. Dąbrowskiego 29.

Reportaż jest relacją z ostatniego Wyjazdu Pamięci do Górnej Austrii, który odbył się w 2022 r. Od wielu lat organizuje je Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu razem ze Stowarzyszeniem Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Uczestnicy wyjazdów podróżują szlakiem martyrologii polskich obywateli osadzonych i zamordowanych w obozach koncentracyjnych na terenie Austrii, odwiedzając najbardziej znane Miejsca Pamięci w tym kraju związane z II wojną światową, m.in. KL Mauthausen, KL Gusen – obóz wyniszczenia dla polskiej inteligencji, a także Zamek Śmierci Hartheim. Uczestnicy spotykają się także ze świadkami historii i rodzinami ofiar. Jest to wyjątkowa, edukacyjna podróż sentymentalna, w której biorą udział laureaci ogólnopolskiego konkursu IPN „Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”, nauczyciele, edukatorzy, rodziny ofiar i pracownicy IPN.

Premiera reportażu, który jest wyjątkowym zapisem tej podróży, będzie doskonałą okazją do spotkania uczestników wyjazdu i pracowników IPN zajmujących się tą tematyką ze wszystkimi zainteresowanymi historią II wojny światowej, a w szczególności historią KL Gusen. Przewidzieliśmy również prezentację mało znanej historii tego obozu koncentracyjnego oraz materiałów edukacyjnych związanych z tą tematyką. Uczestnicy spotkania zobaczą także reportaż IPN z IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej, które odbyło się 24 września 2022 r. w Forcie VII w Poznaniu pod tytułem „Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945”. Fort VII i KL Gusen, który był obozem zagłady dla polskiej inteligencji są ze sobą nierozerwalnie związane.

Gościem specjalnym spotkania w Przystanku Historia będzie Pan Dariusz Brożyniak, dziennikarz i działacz polonijny z Austrii, który od wielu lat zaangażowany jest w upamiętnianie martyrologii Polaków na terenie Górnej Austrii w okresie drugiej wojny światowej i blisko współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu. Pan Dariusz połączy się z uczestnikami spotkania za pomocą łączy internetowych.

Wstęp wolny
Kontakt:
tel. 61 835 69 53
tomasz.cieslak@ipn.gov.pl

do góry