Nawigacja

Aktualności

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 – inauguracja „Przystanku Historia” w Berlinie oraz prezentacja niemieckojęzycznego portalu historycznego o Powstaniu Wielkopolskim – Berlin, 14 lutego 2023

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś i Dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Marzena Kępowicz zapraszają na inaugurację „Przystanku Historia” w Berlinie oraz prezentację niemieckojęzycznej wersji portalu historycznego o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej przybliżająca niepodległościowy zryw Wielkopolan.

Podczas inauguracji Pan Wolfgang Templin wygłosi wykład na temat Powstania Wielkopolskiego widzianego z perspektywy niemieckiej historiografii.

Wydarzenie odbędzie się 14 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie (Burgstraße 27).

Link do niemieckojęzycznej wersji portalu o Powstaniu Wielkopolskim będzie aktywny od 14 lutego 2023 r.


W 1918 roku marzenia naszych przodków przestały być dążeniami, a stały się rzeczywistością. Walka o wolną Rzeczpospolitą była udziałem wielu osób i środowisk, to był wielki wspólny wysiłek Polaków, wysiłek ponad podziałami.

Jednak Wielkopolanie w listopadzie 1918 r. nie mogli się cieszyć z odzyskanej Niepodległości, ziemie na których mieszkali, ciągle znajdowały się pod pruskim panowaniem. Dziś pamiętamy o postawie wielu pokoleń Polaków, którzy przez okres 123 lat zaborów, często z narażeniem życia, prowadząc działania organicznikowskie, pielęgnując ojczystą mowę, zachowując wierność tradycji i wierze ojców, przeciwstawiając się polityce wynaradawiania, troszcząc się o własność ziemi przodków i rozwój gospodarczy, a w dogodnym momencie chwytając za broń, odzyskali upragnioną niepodległość i stali się częścią odradzającej się Rzeczpospolitej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, do którego wieczorem 26 grudnia przybył powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski, owacyjnie witany przez polskich mieszkańców miasta.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Od roku 2021 dzień wybuchu powstania – 27 grudnia – jest w Polsce obchodzony jak Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

 

do góry