Nawigacja

Aktualności

Radio Zachód dołączyło do grona instytucji współtworzących portal IPN o Powstaniu Wielkopolskim

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek i prezes zarządu, redaktor naczelny Radia Zachód Piotr Bednarek podpisali w Zielonej Górze list intencyjny w sprawie włączenia się Radia Zachód w prace na portalem Instytutu Pamięci Narodowej o Powstaniu Wielkopolskim. Na portalu publikowane były dotąd reportaże i audycje dokumentalne, teraz współpraca została sformalizowana.

W 2018 roku w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z 15 instytucjami nauki i kultury, będącymi depozytariuszami pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, przygotował portal internetowy poświęcony temu ważnemu wydarzeniu. W tym gronie znalazły się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych, Radio Poznań, TVP Poznań, Fundacja Zakłady Kórnickie, Biblioteka Kórnicka PAN, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w  Poznaniu, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Biblioteka Raczyńskich. W 2020 roku do instytucji włączających się w prace nad portalem i przekazujących cenne materiały dołączyły Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Portal zyskał dwie wersje językowe: inauguracja portalu IPN o Powstaniu Wielkopolskim w języku angielskim miała miejsce w Poznaniu 17 lutego 2020 r., 14 lutego 2023 r. w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie premierę miała niemieckojęzyczna wersja.

Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego ważną zaletą jest otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o Powstaniu.

do góry