Nawigacja

Aktualności

Mosiński sen o wolności – Mosina, 9 listopada 2023

Mosina na niepodległościowej mapie Wielkopolski zajmuje miejsce szczególne. To tu powstała w 1848 roku Rzeczpospolita Mosińska będąca wyrazem tęsknoty za utraconą dwa pokolenia wcześniej wolnością. Stąd ruszyły na przełomie 1918 i 1919 roku zastępy powstańców wielkopolskich, którzy walczyli o nowe granice. Tu wreszcie w październiku 1939 roku Niemcy zamordowali 15 znakomitych obywateli miasta, a w 1956 roku poznańscy demonstranci rozbroili posterunek Milicji Obywatelskiej.

9 listopada w Mosinie miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Śnili o wolności. Ziemia mosińska w drodze do Niepodległej”.  Był to ostatni akord niezwykłego projektu „Marsz po Niepodległą – od Rzeczypospolitej Mosińskiej do wolnej Polski”, który Stowarzyszenie „Sami Swoi” Niepełnosprawni realizowało przy wsparciu poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Przybyli goście nie tylko zapoznali się z interesującą wystawą, ale również wysłuchali patriotycznych pieśni wykonanych przez najmłodszych oraz trzech prelekcji historycznych.

Robert Kiszkurno przybliżył postać twórcy wojsk balonowych II Rzeczypospolitej – płk. pil. bal. Aleksandra Wańkowicza, Przemysław Mieloch – kurierki Jadwigi Rozmiarkówny, a pracownik IPN Kacper Awzan – ostatniego komendanta NSZ ppłk. Stanisława Kasznicy. Wszyscy bohaterowie wystąpień byli związani z Mosiną, a ich zasługi nie mogą zostać zapomniane.

W spotkaniu wziął udział Piotr Orzechowski z IPN w Poznaniu, odbierając, w imieniu dyrektora oddziału IPN dr. hab. Rafała Reczka, podziękowania od Stowarzyszenia „Sami Swoi” Niepełnosprawni w Mosinie.

Fot. Katarzyna Leszczyńska

do góry