Nawigacja

Aktualności

96 urodziny majora Zenona Wechmanna – Poznań, 21 listopada 2023

25 października 1927 r. urodził się major Zenon Wechmann, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej oraz Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska. Uroczyste obchody Jubileuszu zorganizował Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. W spotkaniu, które odbyło się w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego udział wzięli przedstawiciele wojska i służb mundurowych, środowisk kombatanckich, represjonowanych z powodów politycznych, znajomi i przyjaciele. Życzenia od Instytutu Pamięci Narodowej złożył dyrektor poznańskiego oddziału dr hab. Rafał Reczek. W trakcie uroczystości odbyła się projekcja filmu o Zenonie Wechmannie „Prawem Wilka” w reżyserii Jolanty Hajdasz.


Zenon Wechmann, pseudonim „Czarny Wilk”, urodził się w 1927 r. Lata II wojny światowej spędził w Poznaniu, pracował m.in. w Zakładach Centra. Brał udział w walkach o Poznań zimą 1945 r. Odbył służbę wojskową w Podoficerskiej Szkole Łączności w Zegrzu i w MON w Warszawie (1948–1952), zaangażował się w ruch harcerski. W latach 1950–1952 był członkiem konspiracyjnej organizacji powstałej z kręgu „Zastępu Wilków” V hufca ZHP w Poznaniu. Za swoją działalność został aresztowany 9 września 1952 r. Na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu z 23 stycznia 1953 r. został skazany na karę 7 lat więzienia oraz 3 lat utraty praw publicznych. Odsiadywał wyrok m.in. w Rawiczu, Potulicach i w obozie pracy w Piechcinie. Został zwolniony warunkowo z odbycia reszty kary więzienia z dniem 8 lutego 1955 r. Uczestniczył w powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. Od 1980 r. był członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Spółdzielni „Labormed Polamed” w Poznaniu. Działał w niej aktywnie do czasu pójścia na emeryturę. W 1981 r. był w redakcji niezależnego pisma „Harcerska Kuźnia”. W stanie wojennym po 13 grudnia 1981 r. działał w strukturach konspiracyjnych na rzecz internowanych oraz ich rodzin, kolportował wydawnictwa niezależne, uczestniczył w manifestacjach. Do dziś działa w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Poznaniu. Jest przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

W 2016 r. Zenon Wechmann na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności – odznaczeniem państwowym przyznawanym za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 2021 r. otrzymał Nagrodę Honorową Prezesa IPN „Świadek Historii”, a w 2023 r. złoty medal „Reipublicae Memoriae Meritum” przyznawany za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierania IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. 11 listopada 2023 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze odnzaczył mjr. Zenona Wechmanna Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

 

do góry