Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy podziemia antykomunistycznego – Nowy Tomyśl, 1 marca 2024

1 marca 2024 r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych miało miejsce uroczyste odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Tablica powstała z inicjatywy Zespołu Szkół nr 2 im. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Upamiętnienie zostało sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Uroczystość została zorganizowana przez dyrektor szkoły Marzenę Ginter. Swoją obecnością uświetnili ją m.in. dyrektor Powiatowego Centrum Usług Wspólnych Marek Nyćkowiak, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu Elżbieta Podlaszewska-Cybal, radny Rady Powiatu Nowotomyskiego Edwin Pigla i była dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Elżbieta Helwing. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor dr hab. Rafał Reczek. Prelekcję na temat oddziałów podziemia antykomunistycznego działających w Nowym Tomyślu i okolicach w okresie powojennym wygłosił dr Zdzisław Kościański.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. Data ma wymiar symboliczny. Nawiązuje do egzekucji wykonanych na członkach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w mokotowskim więzieniu w Warszawie przy ul. Rakowickiej 1 marca 1951 r. Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podaje następujące uzasadnienie: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu….

Cześć Ich Pamięci!

Foto. i oprac.: Ewa Liszkowska

do góry