Nawigacja

Aktualności

Archiwum Pełne Pamięci: „Dzieci Tułacze” – Poznań, 14 marca 2024

14 marca 2024 r. w Przystanku Historia odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Tym razem dr Paweł Głuszek z Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu przedstawił temat „Dzieci tułacze”. Bohaterami spotkania były polskie dzieci podążające z armią gen. Andersa z sowieckiej „nieludzkiej ziemi” do wolnego świata.

Prześledziliśmy losy cywilnych uchodźców ze Związku Sowieckiego, którzy razem z polską armią zawędrowali na Bliski Wschód, do Iranu, a stamtąd dalej w świat. Poznaliśmy życie polskich dzieci w obozach i osiedlach w Iranie (Teheran, Isfahan, Ahwaz, Meszhed), Indiach (Balachadi, Karaczi, Valivade), Meksyku (Santa Rosa), Nowej Zelandii (Pahiatua) i Afryce (Kidugala, Digglefold, Koja). Zaprezentowaliśmy także fotografie i dokumenty przekazane do naszego archiwum przez osoby, które jako tułacze dzieci przebywały wówczas w polskich osiedlach w Afryce.

Opowiedzieliśmy o tym, skąd wzięło się określenie „dzieci tułacze”, jaka była geneza odysei tułaczych dzieci oraz czym zakończył się exodus polskich uchodźców z ZSRS. Była też mowa o wyjątkowych ludziach, którzy na całym świecie pomagali uchodźcom oraz otaczali opieką i miłością sieroty z Polski.

Na spotkaniu przedstawiono również główne założenia projektu „Archiwum Pełne Pamięci” oraz zaprezentowano dokumenty przekazane przez prywatnych darczyńców do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu w ramach tego projektu.

Nasze spotkanie zaszczycili swoją obecnością słuchacze Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku oraz liczne osoby zainteresowane historią zapisaną w archiwalnych dokumentach. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

do góry