Nawigacja

Aktualności

8. akcja „Zapal znicz pamięci” – Poznań, 23 października 2016

W wielu miejscach Wielkopolski w niedzielę 23 października mieszkańcy upamiętnili rodaków pomordowanych w pierwszych tygodniach hitlerowskiej okupacji – ofiary akcji Tannenberg. Po raz ósmy odbyła się – zainicjowana przez Radio Merkury we współpracy z poznańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – akcja „Zapal znicz pamięci”.

W Poznaniu znicze zapłonęły  pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz pod tablicami w panteonie narodowym w kościele oo. Dominikanów. 

W tym roku upamiętniliśmy także ofiary mordów w Lasach Zakrzewskich (zwanych również Palędzkimi lub Zakrzewsko-Palędzkimi) pod Poznaniem. Lasy Zakrzewskie to miejsce masowych, tajnych egzekucji. Od października 1939 roku do lutego 1940 roku rozstrzelano tu nie mniej niż 4500 osób.  Wicewojewoda Marlena Maląg – obecna na uroczystościach w Lasach Zakrzewskich – powiedziała, że by budować przyszłość, trzeba pamiętać o tych którzy zginęli dla Polski.

- Ważny jest edukacyjny wymiar akcji Zapal Znicz Pamięci i uczenie młodzieży szacunku dla historii – podkreślił marszałek Marek Woźniak, współorganizator akcji, obecny również przy grobach w Lasach Zakrzewskich.

Fotografie świateł, opatrzone krótkim opisem można wciąż przesyłać pod adresy: znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl, a zostaną one umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl. 

– Dzieje Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, nie przebiły się do wyobraźni i pamięci zbiorowej. Wysiedlenia z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej, przymusowe wcielanie do Wehrmachtu na Śląsku i Pomorzu, głód,  terror i egzekucje stały się doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej – mówi koordynatorka akcji dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN. – Niemcy wprowadzili tu znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tylko do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit. W tym roku przypominamy miejsca masowych egzekucji, w których zginęły setki i tysiące nieznanych ofiar.

Akcja zorganizowana została po raz ósmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. 

Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach oraz Biur Edukacji Narodowej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.  Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury, dziś dyrektor Biblioteki Raczyńskich. W ramach akcji nie tylko zapalane są znicze. W poszczególnych miastach organizowane są również spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.

Więcej informacji na stronach www.radiomerkury.pl  oraz www.dzieje.pl

Organizatorzy: Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku, Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź 
Patronat honorowy: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Partner: Muzeum Historii Polski, portal historyczny dzieje.pl, Koleje Wielkopolskie,  Nasz Głos Poznański
Partnerzy medialni: TVP 1, TVP Historia, TVP3 PoznańKoncert zaduszkowy w Poznaniu

Po raz czwarty akcję „Zapal znicz pamięci” zwieńczy Koncert Zaduszkowy, który odbędzie się 3 listopada (czwartek) o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu przy ul. Niezłomnych 1e w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru. 

Uczestnicy koncertu usłyszą utwory w wykonaniu Pawła Wójcika i Trio Łódzko-Chojnowskiego.
Po koncercie goście zostaną zaproszeni do zapalenia zniczy pamięci pod tablicą pamiątkową poświęconą Ofiarom gestapo.

Paweł Wójcik
Pieśniarz, autor tekstów, kompozytor. Piosenki pisze od 2011 roku, a pisanie, jak sam mówi, traktuje jako działanie terapeutyczne. Zdobył m in. nagrodę im. Wojtka Bellona na 48 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i Grand Prix im. Jonasza Kofty 31. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2013. W  2013 roku razem z pianistą Tomaszem Sarniakiem nagrał płytę „Piosenki ze szkłem”. Wydany w 2014 roku album „Obrazki” zawiera utwory inspirowane dziełami sztuki oraz biografiami ważnych dla autora postaci. W czerwcu 2016 roku ukazała się kolejna płyta duetu pt. „Uliczna”.

Trio Łódzko-Chojnowskie
W skład zespołu wchodzą Paweł Konopacki (śpiew i gitara), Witold Łuczyński (śpiew i gitara) oraz Tomasz Susmęd (fortepian). Od kilkunastu lat należą do ścisłej czołówki wykonawców piosenek Jacka Kaczmarskiego. Płyta „Sny i sny”  to, jak charakteryzują sami artyści, „13 piosenek połączonych motywem snu – tego zwykłego, ludzkiego, ale przede wszystkim tego symbolicznego – marzenia o lepszym, idealnym świecie, tęsknoty za mityczną terra felix, do której dążymy nieraz przez całe życie.” 
 

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 20 października:
  •  w szatni zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich (pl. Wolności 19) od poniedziałku do piątku w godzinach w godz. 9–20, sobota 10–17
  • w poznańskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Rolna 45a) od poniedziałku do piątku w godz. 8.15–15.15.
    Kontakt: 
    dr Natalia Cichocka, natalia.cichocka@ipn.gov.pl , tel. 61 835 69 00

Kontakty dla mediów:

IPN Poznań
dr Agnieszka Łuczak, p.o. Naczelnik OBEN, agnieszka.luczak@ipn.gov.pl, tel. 604 066 658
dr Natalia Cichocka, Asystent Prasowy, natalia.cichocka@ipn.gov.pl, tel. 793 086 069

IPN Gdańsk
Agnieszka Wszałek, OBEN, agnieszka.wszalek@ipn.gov.pl​​​​​​, tel. 58 668 49 01, kom. 882 063 821
Marcin Węgliński, Asystent Prasowy,  marcin.weglinski@ipn.gov.pl tel. 58 668 49 09, kom. 882 080 940
facebook.com/IPN.Gdansk

IPN Bydgoszcz
Mirosław Sprenger, miroslaw.sprenger@ipn.gov.pl
Piotr Wiejak, piotr.wiejak@ipn.gov.pl

IPN Łodź
Grzegorz Nawrot, OBEN, grzegorz.nawrot@ipn.gov.pl, tel. tel. 42 616 27 56
Marzena Kumosińska, Asystent Prasowy, marzena.kumosinska@ipn.gov.pl, tel. 42 616 27 47, kom. 662 125951

IPN Katowice
Ewelina Małachowska, p.o. Naczelnik OBEN, ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 14, kom. 667 337 113
Monika Kobylańska, Asystent Prasowy, monika.kobylanska@ipn.gov.pl, tel. 608 460 955

do góry