Nawigacja

Aktualności

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Akcja IPN „Zapal Światło Wolności” w hołdzie Ofiarom stanu wojennego – 13 grudnia 2016

Mieszkańcy Wielkopolski uczcili pamięć Ofiar stanu wojennego. W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Instytut Pamięci Narodowej zaapelował o „Zapalenie Światła Wolności” w hołdzie Ofiarom stanu wojennego.

W akcji mógł wziąć udział każdy poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznej świecy w oknach domu. Akcja spotkała się  w regionie z dużym rezonansem społecznym. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie Ofiar stanu wojennego – wszystkich tych, którzy stracil iżycie, zostali internowani, uwięzieni, których represjonowano, inwigilowano, wyrzucono z pracy, zmuszono do emigracji.

Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Akcja jest hołdem dla Ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu iwarunków politycznych.Oficjalne obchody 35. rocznicy stanu wojennego rozpoczęły się w Poznaniu od Mszy św. w intencji Ofiar stanu wojennego i Ojczyzny w kościele oo. Dominikanów, której przewodniczył ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak. Uczestniczyło w niej kilkaset osób.
Po mszy i złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową w krużgankach kościoła, która upamiętnia pięć Ofiar stanu wojennego, uczestnicy uroczystości ulicami Poznania udali się na Plac im. Adama Mickiewicza pod Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe.
Pod pomnikiem zwrócił się do zebranych przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności” Jarosław Lange. W swoim okolicznościowym wystąpieniu przytoczył fragment publikacji IPN-u o konińskiej Solidarności. Przywołał opis brutalnej pacyfikacji obozu internowanych w Kwidzynie. Mówił o biciu do nieprzytomności, poniewieraniu oraz o brutalności funkcjonariuszy służby więziennej. Po przemówieniu zostały złożone pod pomnikiem kwiaty.
Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował podczas uroczystości rocznicowych dyrektor oddziału, dr Rafał Reczek.i opierając się na publikacji IPN-u o konińskiej Solidarności przypomniał realia stanu wojennego.

 

PROGRAM OBCHODÓW W POZNANIU:
13 GRUDNIA 2016

  • godz. 12:00  Złożenie kwiatów: Pomnik bł. ks. Popiełuszki, Tablica W. Cieślewicza, Głaz Piotra Majchrzaka, Głaz o. Honoriusza.
  • godz. 17:00  Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, Kościół oo. Dominikanów, ul. Kościuszki. Po Mszy Św. wspólne złożenie kwiatów w krużgankach klasztoru pod tablicą Ofiar stanu wojennego.
  • godz. 18:00   Uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. Składanie kwiatów.
  • godz. 19:30   Ogólnopolska akcja Instytutu Pamięci Narodowej „ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI” 


Organizatorzy: ZR Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania

Fot. Jan KołodziejskiPolecamy także:

do góry