Nawigacja

Aktualności

Broszura edukacyjna przybliżająca historię akcji Bollwerk

  • BROSZURA EDUKACYJNA IPN Akcja Bollwerk
    BROSZURA EDUKACYJNA IPN Akcja Bollwerk

Zeszyty edukacyjne wydawane w ramach serii wydawniczej „Wielkopolska w XX wieku” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przypominają wydarzenia historyczne i sylwetki osób, które odegrały ważną rolę w historii regionu. Do współpracy przy wydawnictwie zaprosiliśmy historyków – specjalistów z danej dziedziny – aby w przystępny sposób opowiedzieli o przeszłości Poznania i Wielkopolski w latach 1918–1989.  W kolejnych zeszytach serii edukacyjnej „Wielkopolska w XX wieku” będziemy przypominać osoby szczególnie zaangażowane w tworzenie  II Rzeczpospolitej, działalność Polskiego Państwa Podziemnego lat 1939–1945 oraz sprzeciwiające się komunistycznemu systemowi władzy – Żołnierzy Wyklętych, uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz opozycji demokratycznej lat 1976–1989. 

Pragniemy, by zeszyty edukacyjne przybliżyły czytelnikom zapomnianych często bohaterów, pozwoliły poznać ich intencje, motywy działania oraz konsekwencje, jakie ponieśli na skutek zaangażowania w działalność niepodległościową i opozycyjną. Zeszyty edukacyjne powinny w istotny sposób uzupełnić wiedzę historyczną zawartą w podręcznikach historii, a zwłaszcza wiedzę o najnowszej historii regionu.

Pierwszy zeszyt z serii, autorstwa Aleksandry Pietrowicz, poświęcony akcji Bollwerk – najgłośniejszej akcji sabotażowo-dywersyjnej w okupowanej Wielkopolsce, do pobrania w wersji elektronicznej.
 

***

Brawurowa akcja Bollwerk była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na niemieckich okupantów w Wielkopolsce. Była to największa akcja dywersyjno-sabotażowa polskiego państwa podziemnego w Poznaniu.  W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r., dwunastoosobowy oddział żołnierzy plutonu lotnego Wielkopolskiego Kierownictwa Związku Odwetu ZWZ–AK pod dowództwem st. sierż. Michała Garczyka „Kuby” podpalił niemieckie magazyny żywności, broni i umundurowania znajdujące się w porcie nad Wartą. Akcja została przeprowadzona w sposób brawurowy: skonstruowano m.in. urządzenie, które spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej i pożar w jednym z magazynów.  W wyniku tej udanej akcji armia niemiecka poniosła ogromne straty – magazyny były bardzo zasobne, spłonęło zaopatrzenie dla wojska niezbędne na froncie wschodnim w czasie rosyjskiej zimy: narty, buty, ciepła odzież pochodzące ze zbiórki prowadzonej niemal w całej Rzeszy o szacunkowej wartości 1,5 mln ówczesnych marek. „Bollwerk” znacząco przyczynił się do opóźnień w zaopatrzeniu wojsk niemieckich na wschodnim froncie w najbardziej dla nich newralgicznym okresie. Dywersanci nie pozostawili po sobie śladu – wszystko wyglądało na to, że pożar spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej. Mimo to poznańskie Gestapo podjęło śledztwo, które doprowadziło do ujęcia niemal wszystkich wykonawców akcji. W wyniku brutalnych przesłuchań niektórzy członkowie grupy dywersyjnej stracili życie. Ci, którzy przeżyli śledztwo zostali straceni w więzieniu przy ul. Młyńskiej bądź zamordowani w niemieckich obozach koncentracyjnych. W Poznaniu szczególnie trudno było prowadzić konspirację, dlatego odwaga tych ludzi była nie do przecenienia. Tymczasem akcja ta jest mniej znana od wielu zdecydowanie mniejszych, podobnych wydarzeń w trakcie wojny.

do góry