Nawigacja

Aktualności

Gala wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagród Honorowych Prezesa IPN „Świadek Historii” – Poznań, 20 grudnia 2017

Uroczystości towarzyszył pokaz filmu „Operacja Tannenberg”

20 grudnia 2017 r. Poznaniu odbyła się zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu uroczysta gala wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej oraz Nagród Honorowych Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”.

Przed właściwą uroczystością w Poznaniu, w miejscowości Nietków w gminie Czerwieńsk dr Mateusz Szpytma – zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przekazał na ręce Pani Marii Tkaczyk Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski przyznane pośmiertnie jej rodzicom. Franciszka i Stanisław Kurpielowie zginęli w 1944 r., niosąc pomoc około trzydziestu Żydom z przemyskiego getta. Ze względu na stan zdrowia córki państwa Kurpielów, uroczystość odbyła się w jej domu rodzinnym. Wydarzenie zgromadziło liczne grono najbliższych, przedstawicieli władz lokalnych, a całą uroczystość i honory otrzymane przez Marię Tkaczyk dokumentowali przedstawiciele mediów Ziemi Lubuskiej.

O godzinie 12:00 w Kinie Rialto w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, przyznanego pośmiertnie Stanisławie Grajek. Odznaczenie odebrał jej syn – Ryszard Grajek. Stanisława Grajek w 1944 r. została skazana na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia, za udzielenie schronienia Leonowi Feldowi, uciekinierowi z sanockiego getta.

Następnie uhonorowano cztery osoby nagrodą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. W VIII poznańskiej edycji otrzymali je: Piotr Gołdyn, Maciej Grzesiński, Maciej Myczka oraz Janusz Waliszewski.

Odznaczenia oraz nagrody uhonorowanym wręczył dr Mateusz Szpytma – zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Tegoroczna gala połączona została z pokazem filmu Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego „Operacja Tannenberg”. Dokument to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych XX w., którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku wojny. Bohaterami filmu są profesor Stanisław Pawłowski – ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kiedacz – wiceprezydent Miasta Poznania, Jan Grzankowski – burmistrz Skórcza, Leon Prauziński – malarz powstania wielkopolskiego i Cecylia Grubówna-Handkiewicz – nauczycielka spod Kłecka. Intymny i emocjonalny klimat tworzą spotkania z rodzinami zamordowanych.

Zachęcamy do obejrzenie na profilu facebookowym poznańskiego odziału IPN filmów z ceremonii dekoracji i przemówienia dr. Mateusza Szpytmy.

Fot. Krzysztof Mazur (Nietków), Jan Kołodziejski (Poznań)


Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za szczególne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za wyjątkowe zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wyróżniające się zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Odrodzenia Polski składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków Kapituły, powoływanych przez Wielkiego Mistrza na pięć lat. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

W tym roku w Poznaniu odbyła się już VIII edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, która została ustanowiona przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w 2009 r. Przyznawana jest raz w roku polskim oraz zagranicznym stowarzyszeniom, instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W dotychczasowych siedmiu edycjach nagrody w Poznaniu wyróżnieni zostali m.in.: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska, Janusz Pałubicki, ks. Jarosław Wąsowicz, Henryk Krystek, prof. Olgierd Baehr, Jacek Kubiak, Anna Piasek-Bosacka, Rafał Pogrzebny, gen. Jan Podhorski, mjr Ludwik Misiek, kpt. Maria Krzyżańska, Barbara Miczko-Malcher.

Tekst: Marta Sankiewicz


Patronat medialny:

     

do góry