Nawigacja

Aktualności

101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Poznań, 27 grudnia 2019

Uroczystości 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się 27 grudnia rano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan od złożania kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Zgromadzeni uhonorowali również pułkownika Wincentego Wierzejewskiego, którego prochy zostały sprowadzone do Poznania z Wielkiej Brytanii, a następnie złożone w tym miejscu 18 grudnia 2019 r.

Znicze zapłonęły również przy tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Jak co roku, poznańska Fara zgromadziła Wielkopolan na mszy świętej odprawionej w intencji powstańców.

Główne uroczystości, których gospodarzem był Marszałek Marek Woźniak, odbyły się  przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Przybyli na nie przedstawiciele Prezydenta RP Andrzeja Dudy i administracji rządowej, wielkopolscy parlamentarzyści i samorządowcy, a także reprezentanci Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, współorganizatora obchodów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, uczniowie wielkopolskich szkół, harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego i mieszkańcy Wielkopolski.

Punktualnie o 16:40 w mieście zawyły syreny i na minutę został wstrzymany ruch. Po wciągnięciu na maszt flagi i odśpiewaniu hymnu Polski, jako pierwszy głos zabrał Marszałek Marek Woźniak, który mocno podkreślił zaangażowanie kobiet w wielkopolską insurekcję.

Victoria Wielkopolska była dziełem wszystkich, którzy walczyli na różnych frontach i w różny sposób. Bogatych i biednych, kobiet i mężczyzn. I to właśnie wielkopolskim kobietom pragnę złożyć dziś hołd! Bez nich niemożliwe byłoby prowadzenie „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” i militarne zwycięstwo nad wojskami pruskimi – powiedział Marszałek Woźniak.

Okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Andrzej Dera. List do Wielkopolan, uczestników uroczystości, skierował także prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki. Odczytała go minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował na uroczystości dyrektor poznańskiego oddziału dr hab. Rafał Reczek.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

do góry