Nawigacja

Aktualności

80. rocznica zbrodni katyńskiej – infografiki historyczne

Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski we wrześniu 1939 r. do sowieckiej niewoli trafiło ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów zawodowych i rezerwy. Tworzyli polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele, literaci, inżynierowie, politycy… Umieszczani byli w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. W marcu 1940 r. Sowieci rozpoczęli przygotowania do likwidacji obozów. Rozstrzelano co najmniej 21 768 polskich obywateli.

Jedną z powojennych kwestii czekających na wyjaśnienie był los zaginionych osób, w tym ofiar katyńskich. Komunistyczne władze Zbrodnię Katyńską chciały wymazać z ludzkiej pamięci. Wedle ówczesnego prawa osoby, które brały udział w działaniach wojennych i miały status osoby zaginionej, mogły zostać uznane za zmarłe po upływie roku od końca roku kalendarzowego, w którym skończyła się wojna, dlatego najczęściej jako datę śmierci przyjmowano 31 grudnia 1946 r. lub 9 maja 1946 r.

Zapraszamy do zapoznania się z pakietem czterech infografik przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, dotyczących zbrodni katyńskiej:

  • Sowiecka agresja na Polskę (1 plansza)
  • Polacy w obozach sowieckich (1 plansza)
  • Zbrodnia katyńska 1940 (2 plansze)

Infografiki przedstawiają historię zbrodni katyńskiej – od genezy do tragicznego wydarzenia. Przygotowany materiał edukacyjny może być prezentowany w całości, a także oddzielnie, jako materiał pomocniczy na lekcjach poświęconych rocznicy 17 września, tematyce obozowej czy wreszcie mordu w Katyniu. Plansze mogą stanowić pomoc dydaktyczną nie tylko na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie, ale także języka polskiego i godziny wychowawczej. Przeznaczeniem grafik jest prezentacja multimedialna w trakcie zajęć lekcyjnych – można je pobrać także do wydruku w celu sporządzenia miniwystawy lub zaprezentować w gablotach i gazetkach szkolnych.

 

 

do góry