Nawigacja

Projekty filmowe

7. przegląd filmowy „Echa Katynia”

  • Echa Katynia 2016 PLAKAT
  • Uroczystość patriotyczna „Grodziska pamięć o Katyniu” pod Pomnikiem Wdzięczności
  • Uroczystość patriotyczna „Grodziska pamięć o Katyniu” pod Pomnikiem Wdzięczności
  • Uroczystość patriotyczna „Grodziska pamięć o Katyniu” pod Pomnikiem Wdzięczności
  • Uroczystość patriotyczna „Grodziska pamięć o Katyniu” pod Pomnikiem Wdzięczności
  • Uroczystość patriotyczna „Grodziska pamięć o Katyniu” pod Pomnikiem Wdzięczności
  • Uroczystość patriotyczna „Grodziska pamięć o Katyniu” pod Pomnikiem Wdzięczności
  • Przegląd filmowy Echa Katynia w Grodzisku Wielkopolskim. Na zdj. dr Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego Oddziału IPN
  • Przegląd filmowy Echa Katynia w Grodzisku Wielkopolskim.
  • Przegląd filmowy Echa Katynia w Grodzisku Wielkopolskim.

W kwietniu, w związku z 76. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski (łącznie ponad 50 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej zorganizował 7. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach pokazane zostały filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Inicjatywa miała charakter edukacyjny.

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie o charakterze edukacyjnym, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

W Wielkopolsce przegląd filmowy Echa Katynia odbył się 26 kwietnia 2016 roku w Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wielkopolskim w ramach uroczystości patriotycznej „Grodziska pamięć o Katyniu”. Pokazy filmowe poprzedziło o godzinie 12.00 uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności i zapalenie zniczy.  

Program przeglądu filmowego Echa Katynia:

  • 12.30  „Zapora”, reż. K. Starczewski, Polska 2016, 67 min.

Film „Zapora” w reżyserii pracownika BEP IPN, Konrada Starczewskiego, jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Na godzinny obraz składają się przede wszystkim wspomnienia podkomendnych „Zapory”, jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Dobór tych osób oraz ich wypowiedzi czyni z filmu wartką, dramatyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Lubelszczyzny - cichociemnego, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistów i skazanego przez nich na wieczną niepamięć.

  • 14.00  „Epitafia Katyńskie”, real. P. Brzezińska,M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert, Polska 2010., 28 min.

„Epitafia Katyńskie” to krótkie portrety filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej, nie tylko oficerów, ale także naukowców, lekarzy, nauczycieli, sportowców etc. Każdy z nich trwa około trzech minut i w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m.in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji. Podczas przeglądu Echa Katynia zostanie wyemitowanych 9 wybranych odcinków o ofiarach Zbrodni Katyńskiej:

Xawery Stanisław  Czernicki
Stanisław Haller
Janina Lewandowska
Tadeusz Prauss
Mieczysław Smorawiński
Adam Solski
Zdzisław Szczęsny Kawecki
Jakub Wajda
Jan Leon Ziółkowski 


Przegląd Echa Katynia, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko filmy o Zbrodni Katyńskiej. Filmów na ten temat w Polsce powstało wiele, zdecydowana większość w latach 90., kiedy po upadku systemu komunistycznego takie produkcje – już na szczęście bez oglądania się na cenzurę – mogły wreszcie powstawać. Wiele z nich zostało wyświetlonych na przeglądzie. Jednak jego ideą jest także prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Należy pamiętać, że mord katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937–38 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób, w jaki byli mordowani, często przypominał ten z Katynia.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Grodzisk Wielkopolski i Dyrektor IPN Oddział w Poznaniu.  

Patroni medialni: TVP Historia, „Do Rzeczy”, „Mówią Wieki”, Histmag.org, dzieje.pl, pamięć.pl

Link do zdjęć:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1105945776136055.1073741829.476306069100032&type=3&pnref=story

Fot. Barbara Iwaszkiewicz (UM Grodzisk Wlkp.)

do góry