Nawigacja

Spotkania z historią

Koncert „Panny Wyklęte” inaugurujący obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Poznań, 23 lutego 2014

  • Marcelina, Dariusz Malejonek

Dariusz Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers oraz czołowe artystki polskiej sceny muzycznej: Mona, Marcelina, Ifi Ude, Kasia i Ola Malejonek, Gonix, Ania Brachaczek, Dore i Fala (Paręsłów), Lilu, Marika zagrali w niedzielny wieczór w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Z rozmachem zaaranżowany koncert patriotyczny Panny Wyklęte zainaugurował poznańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na koncert zaprosili: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Fundacja Niepodległości w Lublinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Płyta Panny Wyklęte to najnowszy projekt muzyczny Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers, zainspirowany losem Żołnierzy Wyklętych, którzy wraz z zakończeniem II wojny światowej nie złożyli broni, lecz przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi. Za trud heroicznej walki o niezawisłą Rzeczpospolitą spotkały ich wieloletnie prześladowania, tortury, w końcu śmierć. Płyta Panny Wyklęte została wydana przez Fundację Niepodległości w roku 2013, w ramach kampanii Rok Żołnierzy Wyklętych. Promocji projektu towarzyszyła ogólnopolska trasa koncertowa w największych miastach Polski, wszystkie imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem społecznym.

Rok Żołnierzy Wyklętych za nami co prawda, ale idea przywracania pamięci i honoru tych niepokornych i niezłomnych bohaterów pozostaje wciąż żywa. Na nas spoczywa obowiązek tej edukacyjnej misji. Czy można opowiadać o historii najnowszej inaczej niż przez pryzmat dat i faktów? Panny Wyklęte przekonują, że jak najbardziej tak.

To muzyczna opowieść głosem współczesnych artystek młodego pokolenia o zabranej młodości i wolności, trudnych wyborach między miłością a obowiązkiem, samotności, strachu, a zarazem odwadze, uporze, niezłomności kobiet żyjących w tamtych trudnych czasach. Tych, które, jak siedemnastoletnia sanitariuszka AK Danuta Siedzikówna „Inka", po 1945 roku trafiły do niepodległościowego podziemia i przeszły piekło w ubeckich katowniach. Do współpracy muzycy zaprosili czołowe wokalistki polskiej sceny muzycznej reprezentujące różnorodność stylową, m.in.: Halinę Mlynkovą, Kasię Kowalską, Katarzynę Groniec, Natalię i Paulinę Przybysz, Anię Rusowicz, Marikę, Lilu, Monę.

Patronat medialny: TVP Poznań, TVP Historia, Głos Wielkopolski, Radio Merkury, Radio Emaus.

   Projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania 

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego 1 marca, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował różnorodne formy działań upamiętniających bohaterskie czyny i postawy żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Wszystkie nasze propozycje są realizowane w formule pro publico bono. Zależy nam szczególnie na przyciągnięciu uwagi młodego pokolenia – tym bardziej, że widzimy przykłady żywego zainteresowania młodzieży tą mniej znaną historią Polski.

Historia Żołnierzy Wyklętych wymaga odkłamania i taka w jest rola ich święta. Zadbajmy razem o to, by pamięć o niezłomnych bohaterach polskiego podziemia przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament w hołdzie żołnierzom wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na siedmiu osobach z kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie zastrzeleni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Głosu Wielkopolskiego (© Waldemar Wylegalski)

do góry