Nawigacja

Spotkania z historią

Ferie zimowe z IPN w Poznaniu – Poznań, 3–16 lutego 2014

  • Propozycja poznańskiego IPN dla dzieci na tegoroczne ferie zimowe „W podziemnej drukarni – warsztaty ze świadkiem historii" spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem społeczności lokalnej. Siedzi z prawej: Krzysztof Cnotalski – świadek historii, działacz

Jak co roku, w trakcie ferii zimowych Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu proponuje dzieciom, spędzającym w mieście czas wolny od szkoły, moc atrakcji podczas niecodziennych spotkań z historią na pograniczu edukacji i zabawy, bez sztampy i nudy. Liczymy, że taka forma zajęć edukacyjnych zainspiruje młode pokolenie odkrywców do samodzielnych poszukiwań i pozwoli na lepsze zrozumienie mechanizmów historii.

W pierwszym tygodniu tegorocznych ferii zimowych, w dniach w dniach 4, 5, 6 i 7 lutego, w godzinach 10.00–13.00, zapraszamy uczniów wszystkich typów szkół do udziału w nietypowej lekcji historii „W podziemnej drukarni. Warsztaty ze świadkiem historii".

W programie spotkania:

  • wykład z prezentacją multimedialną
  • praktyczne zadania dla uczniów
  • wspólne oglądanie eksponatów i druków niezależnych z PRL
  • rozmowa z p. Krzysztofem Cnotalskim, drukarzem Solidarności Walczącej
  • pokaz technik drukarskich

W drugim tygodniu ferii, 11 lutego, w godzinach 10.00–13.00,  zapraszamy gimnazjalistów i uczniów starszych klas szkół podstawowych do wspólnej zabawy w historyczne gry edukacyjne IPN, „111", „ZnajZnak", „Pamięć '39". Planszówki IPN od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Doceniane są zarówno przez szerokie grono odbiorców, nauczycieli i wychowawców, jak również specjalistów branżowych. Gra „303" zdobyła w 2010 r. tytuł Wojennej Gry Planszowej Roku, a „Kolejka" – tytuł Gry Planszowej Roku 2012.

Akcja wojennej gry „111" rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyli polscy piloci, latający w barwach 111 eskadry myśliwskiej. Niemieckie Luftwaffe atakuje Warszawę, zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców zanim dotrą nad miasto. W trakcie rozgrywki w „ZnajZnak" gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty… Z kolei „Pamięć '39", oparta na zasadach popularnej gry „Memory", wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami.

Do skorzystania z naszych propozycji na ferie zimowe w mieście zachęcamy zarówno zorganizowane grupy, jak i osoby indywidualne. 

Zapisy w godzinach od 8.00–16.00:
- warsztaty drukarskie: agnieszka.kolodziejska@ipn.gov.pl, tel. 61 835 69 53
- gry edukacyjne: daniel.rubis@ipn.gov.pl, tel. 61 835 69 64/65

Decyduje kolejność zgłoszeń!

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Wszystkie zajęcia będą odbywać się w siedzibie poznańskiego oddziału IPN, przy ul. Rolnej 45a (dojazd autobusem 71 spod Zamku lub spod dworca PKP).

Do zobaczenia!

do góry