Nawigacja

Spotkania z historią

Pod patronatem IPN w Poznaniu: Rajd Wschodni Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za Granicą „Wschód-Zachód” – „Śladami Polaków do Turcji – bitwy, wydarzenia, ludzie” – 27 kwietnia – 12 maja 2012

Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą „Wschód-Zachód” co roku odwiedza miejsca związane z Polską i z Polakami. W tym roku, 27 kwietnia, pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu, Stowarzyszenie uroczyście zainauguruje Rajd Wschodni  „Śladami Polaków do Turcji – bitwy, wydarzenia, ludzie”. Będzie to już trzeci, po Rajdzie do Katynia i Smoleńska w 2010 roku i Śladami Polaków w Rumunii w 2011 roku, Rajd Wschodni tego Stowarzyszenia. Wzorem lat minionych uczestnicy odwiedzą wiele miejsc związanych z chwalebną historią Polski, przywołując pamięć o ludziach, który ją tworzyli. Patronat nad tegorocznym Motocyklowym Rajdem Wschodnim objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

W Rajdzie udział weźmie 65 motocyklistów z całej Polski. Obejmując wskazany kierunek, uczestnicy Rajdu chcą przypomnieć o przypadającej w 2012 roku 170. rocznicy powstania w Turcji polskiej wioski, nazwanej Adampolem na cześć księcia Adama Czartoryskiego, który był inicjatorem jej założenia. Rajdem uczestnicy chcą przywołać również inne ważne postaci z naszej historii – hetmana Stanisława Żółkiewskiego oraz króla polskiego węgierskiego Władysława Warneńczyka. Motocykliści zawitają do miejsca śmierci hetmana – Berezowce (dawniej Laszki) pod Mohylewem oraz pod Cecorę, gdzie stoczył ostatnią walkę z prawie pięciokrotnie liczebniejszymi wojskami tatarsko-tureckimi. Będą także w Warnie, na polach bitwy z 10 listopada 1444 roku pomiędzy oddziałami polsko-węgierskimi dowodzonymi przez króla Władysława Warneńczyka a wojskami tureckimi dowodzonymi przez sułtana Murada II. Na trasie Rajdu znajdzie się też Zadwórze koło Lwowa, zwane polskimi Termopilami, gdzie 17 sierpnia 1920 roku rozegrała się bitwa pomiędzy siłami bolszewickimi a oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa. Ponad 300 z nich poległo w heroicznej walce, aby Lwów pozostał polski.

Idea Rajdu Wschodniego to jednak nie tylko wątki historyczne, lecz także pomoc i wsparcie naszych rodaków mieszkających z dala od Ojczyzny, wreszcie – integrowanie Polaków ze Wschodu i Zachodu.

Rajd zakończy się 12 maja 2012 r.

  

do góry