Nawigacja

Spotkania z historią

90. urodziny pułkownika Jana Górskiego – Poznań, 18 kwietnia 2012

  • Ewa Rakowska-Staniak, specjalista ds. kombatantów Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, wita przybyłych na uroczystość jubileuszową gości i czyta laudację na cześć Jubilata
  • Zaproszeni goście, wśród nich dyrektor poznańskiego oddziału IPN, dr Rafał Reczek
  • Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz, składa życzenia

18 kwietnia 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość z okazji 90. urodzin pułkownika Jana Górskiego. Spotkanie na cześć Jubilata – żołnierza Armii Krajowej, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Wielkopolska i Zasłużonego Obywatela dla Miasta Poznania – zorganizowali wspólnie Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W uroczystości urodzinowej, wśród licznie zebranych gości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu reprezentował dyrektor, dr Rafał Reczek.

Pan Pułkownik, choć urodził się 15 kwietnia 1922 r. w Jagninie pod Sandomierzem, w powiecie opatowskim, jest poznaniakiem z wyboru.

Swą żołnierską działalność rozpoczął jako młody człowiek. Po ukończeniu podchorążówki, w czasie wojny, był łącznikiem Komendy Obwodu Opatów. Schwytany przez bojówkę Armii Ludowej miał zostać rozstrzelany na mocy wyroku śmierci z 8 maja 1943 r. Mimo dokonanej egzekucji cudem udało się mu przeżyć własną śmierć i przedostać w bezpieczne miejsce, do swoich. Po zakończeniu leczenia został skierowany do partyzanckiego oddziału Barwy Białe w obwodzie Opatów. Podczas akcji „Burza” służył w V kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Okres walki partyzanckiej zwieńczył w roli dowódcy plutonu.

Po wojnie został uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa w 1945 i 1946 r., za przynależność do WIN-u. W tym czasie był kilkakrotnie aresztowany i zwalniany z aresztu. W 1946 r., podczas studiów na Akademii Handlowej w Poznaniu, z jego inicjatywy powstał Akademicki Legion Pracy. Zrzeszeni tam studenci odgruzowywali Poznań zniszczony w czasie działań wojennych.

Jan Górski ponownie został aresztowany w kwietniu 1949 roku z oskarżenia za współpracę z Armią Krajową. Otrzymał, już po raz drugi, najwyższy wymiar kary - karę śmierci, zmienioną później na dożywotnie więzienie. Po nadzwyczajnej rewizji i ponownym procesie został zwolniony w 1957 r. Dopiero Sąd Karny III RP wyrok nałożony na Jana Górskiego unieważnił.

Po wyjściu z więzienia ukończył studia medyczne rozpoczęte w 1949 r. Został specjalistą II stopnia w zakresie chorób płucnych, odznaczonym za walkę z gruźlicą. Zawodowe losy kierowały Pana Pułkownika w różne części kraju, ostatecznie jednak wrócił do Poznania i tu się osiedlił.

Pułkownik Jan Górski to wielki patriota, człowiek czynu, zaangażowany w przywrócenie pamięci o Armii Krajowej, o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego oraz o jego dziedzictwie. To dzięki takim ludziom możemy, mimo dewastującej świadomość narodową powojennej polityki, być dumni z dokonań Armii Krajowej.

Pan Pułkownik jest współtwórcą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, który zawiązał się w 1989 roku, a od roku 2002 jest prezesem Związku. Poprzez swoją działalność stara się przywrócić Naszemu Regionowi należne miejsce na kartach historii i przypomnieć wszystkim o heroizmie Wielkopolan podczas trudnych lat okupacji. Jego prezesura to także walka o pomniki pamięci. W 2007 r., z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, przy aktywnym udziale poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, oddany został Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Powstanie Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej jest pięknym darem społeczeństwa dla tych wszystkich, którzy za wolną Polskę przelewali krew.

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska przy pomocy i współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz „Polski. Głosu Wielkopolskiego” doprowadził do powstania bardzo ważnej i cieszącej się dużym zainteresowaniem, nie tylko w Naszym Regionie, publikacji dotyczącej genezy powstania i historii Polskiego Państwa Podziemnego w Wielkopolsce 1939-1945.

Z inicjatywy Pana Pułkownika powstały liczne Szkolne Koła Przyjaciół Armii Krajowej i Kluby Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego Grota, z którymi, w poczuciu odpowiedzialności za kształtowanie świadomości historycznej Polaków, aktywnie współpracuje poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Działalność Pana Pułkownika opiera się na stałym kontakcie z młodzieżą poprzez prelekcje, udziały w uroczystościach patriotycznych czy rajdach pamięci.

Za swą aktywną działalność płk Górski został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, takimi jak Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
 

do góry