Nawigacja

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Zapora” – Poznań, 21 marca 2016

W poniedziałkowe popołudnie, 21 marca 2016 roku, w poznańskim, studyjnym kinie Rialto odbył się pokaz specjalny najnowszego projektu filmowego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zapora”. W spotkaniu udział wzięli twórcy filmu: Konrad Starczewski – reżyser i scenarzysta, Izabela Szoszkiewicz – autorka muzyki do filmu i Sławek Karasek z 2istudio – twórca animacji. 

„Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”.

Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć.

Powrócił jako bohater.

Premiera filmu odbyła się 7 marca w Warszawie.

               
 
PRODUKCJA: Instytut Pamięci Narodowej
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Konrad Starczewski
ZDJĘCIA: Konrad Starczewski, Piotr Wiejak, Rafał Pękała
MONTAŻ: Marcin Sucharski
MUZYKA: Izabela Szoszkiewicz
ANIMACJE: 2istudio
KONSULTANCI HISTORYCZNI: Tomasz Sudoł, Maciej Żuczkowski
POSTPRODUKCJA: 2istudio
WSPÓŁPRACA: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Studium Polski Podziemniej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Państwowe w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II 

21 marca 2016, poniedziałek, godz. 17.00
Poznań, Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

do góry