Nawigacja

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Spotkanie z Dariuszem Walusiakiem – Poznań, 23 lutego 2017

Gościem Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Poznaniu był Dariusz Walusiak – historyk, pisarz, reżyser, scenarzysta i dziennikarz zaangażowany w odkrywanie prawdy o przeszłości.

Spotkanie odbyło się w studyjnym kinie Rialto. Rozpoczął je pokaz filmu „Ulmowie. Pamięć sprawiedliwych”, po którym jego Autor podzielił się z zebranymi widzami refleksją na temat kulisów powstania tego przejmującego dzieła oraz opisał aktualne działania mające na celu upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Następnie toczono dyskusję wokół ostatniej książki Dariusza Walusiaka  „Winni. Holokaust i fałszowanie historii” , poruszając m.in. takie wątki, jak: postawy społeczeństwa polskiego wobec Zagłady, działania na rzecz pomocy Żydom rządu polskiego na emigracji i Delegatury Rządu na Kraj, brak reakcji przywódców koalicji antyhitlerowskiej na dokonujący się w Europie Środkowej dramat, powszechny w międzynarodowej debacie publicznej stereotyp o współwinie Polaków w tej straszliwej zbrodni oraz  źródła pojawiającego się od wielu lat w materiałach publicystycznych na Zachodzie określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Rozmowy uczestników spotkania z Autorem były kontynuowane w kuluarach, w trakcie podpisywania przez Pana Dariusza Walusiaka egzemplarzy książki „Winni. Holocaust i fałszowanie historii”, wydanej nakładem Wydawnictwa Rafael.

* * *

Dariusz Walusiak – w latach 80. związany z opozycją antykomunistyczną. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta” przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, natomiast w 2016 r. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na swym koncie ma ponad 60 filmów dokumentalnych i reportaży o najnowszej historii Polski, w tym pierwszy film dokumentalny o rodzinie Ulmów, odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, a także cyklu o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Aktywnie uczestniczy w odkłamywaniu najnowszej historii i przywracaniu pamięci polskim bohaterom.

* * *

Książka Dariusza Walusiaka zachęca nas do szukania odpowiedzi na fundamentalne dziś pytania dotyczące rzeczywistych postaw Polaków wobec Żydów w latach okupacji. Autor przypomina, że to Niemcy są i pozostaną na wieki odpowiedzialni za ich zagładę; że to Niemcy szukali w narodach przez siebie podbitych współsprawców mordu, ale nie znaleźli ich wśród Polaków. Pozostaliśmy jako naród w zgodzie z własnym katalogiem wartości, pozostaliśmy Polakami i chrześcijanami, choć Niemcy chcieli nam odebrać tak Ojczyznę, jak i naszą wiarę. Książka Dariusza Walusiaka wpisuje się zatem w narodową dyskusję na temat naszego dziedzictwa, z którego chcemy być dumni, w którym chcemy nadal żyć i czerpać z niego siły do nowych wyzwań.
                                                                                                      Jan Żaryn, historyk, wykładowca, publicysta


 

do góry