Nawigacja

Konkursy historyczne

Turniej Debat Historycznych IPN w Zielonej Górze – 1 kwietnia 2019

1 kwietnia 2019 r. w Zielonej Górze odbył się Turniej Debat Historycznych IPN. Była to regionalna odsłona ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN, która po raz pierwszy miała miejsce w województwie lubuskim.

W turnieju wzięły udział cztery drużyny z następujących szkół: Zespół Szkół im. Ireny Sendler – Liceum Ogólnokształcące w Przemkowie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie Wielkopolskim, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 „Ekonomik” w Zielonej Górze.

Uczestnicy zmierzyli się z następującymi tematami:

  • Twórcy w PRL mogli tworzyć, bo sztuka jest sferą wolności.
  • Pontyfikat Jana Pawła II miał kluczowe znaczenie dla upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Poznański Czerwiec i Powstanie Węgierskie w 1956 roku możemy uznać za początek końca komunizmu w Europie.
  • Pozostanie na emigracji po II wojnie światowej było najlepszym rozwiązaniem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Zwyciężyła drużyna z II LO z Gorzowa Wielkopolskiego, która będzie reprezentowała region na turnieju centralnym w Sejmie RP w Warszawie.

Regionalny TDH IPN w Zielonej Górze zorganizowały oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie i Poznaniu oraz Instytut Historii i Instytut Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

do góry