Nawigacja

Przystanek Historia – Poznań

Dyskusja nad książką Piotra Wrońskiego „Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa” w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Bibliotece Raczyńskich – Poznań, 24 września 2015

  • OKLADKA Wronski Spisek zalozycielski

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich zaprasza 24 września, o godz. 18.00, na spotkanie dyskusyjne wokół książki Piotra Wrońskiego „Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa” (wyd. Editions Spotkania) z udziałem Autora. Moderator: Piotr Jegliński.

Piotr Wroński był oficerem wywiadu i kontrwywiadu. Do Służby Bezpieczeństwa wstąpił w okresie stanu wojennego. Służył w Biurze Techniki, gdzie obsługiwał tzw. CPO (Centralny Punkt Odbioru, czyli podsłuchy stacjonarne). Następnie ukończył 10-miesięczny kurs w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Kiejkutach Starych i podjął służbę w osławionym Wydziale CXI Departamentu I SB MSW, zajmującym się zwalczaniem dywersji ideologicznej. Uczestniczył w operacjach mających na celu rozpoznanie, a następnie przejęcie kontroli nad organizacjami podziemia solidarnościowego w kraju i za granicą. Po weryfikacji w 1990 roku pracował w UOP i Agencji Wywiadu „na kierunku wschodnim”. W 2013 roku odszedł z AW w randze pułkownika. Twierdzi, że swoje długi spłacać muszą przede wszystkim ministrowie i dyrektorzy, a nie wyłącznie kierowcy oraz sprzątaczki.

„Spisek założycielski” to powieść z kluczem, która opowiada o okolicznościach zamordowania przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki. Autor obarcza odpowiedzialnością za tę zbrodnię najważniejszych przywódców PRL i dokonuje własnej, oryginalnej interpretacji motywów oraz celów jakimi się kierowali, wyrażając aprobatę na bestialski mord na kapelanie „Solidarności”. Ujawnia kuchnię pracy operacyjnej SB (w książce zamieszczone są zdjęcia mieszkań operacyjnych, skrzynek kontaktowych i punktów obserwacji wykorzystywanych przez bezpiekę) oraz stopień infiltracji SB przez KGB.

24 września 2015, godz. 18.00
Poznań, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

do góry