Nawigacja

Przystanek Historia – Poznań

Przystanek Historia: „O wolne słowo…” – spotkanie z autorami książek poświęconych prasie niezależnej i podziemnej lat 80. – Poznań, 8 czerwca 2017

„O wolne słowo…” to tytuł spotkania z autorami książek poświęconych prasie niezależnej i podziemnej lat 80.: dr. Janem Olaszkiem („Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1975-1989”) i dr. Przemysławem Zwiernikiem („Prasa podziemna opozycji politycznej w Poznaniu”).

Moderator: prof. dr hab. Bogusław Bakuła

Walka o wolność słowa była podstawowym dążeniem opozycjonistów w PRL. Decydując się na wydawanie pism i książek poza cenzurą, przełamywali oni urzędowy monopol władzy, tworzyli środowiska ideowe oraz trwałe więzi między ludźmi, którzy odważyli się zaryzykować. Bez bibuły nie byłoby Solidarności. Podczas stanu wojennego i w latach późniejszych była ona najważniejszą formą działania opozycji. W żadnym innym kraju niezależny ruch wydawniczy nie rozwinął się na taką skalę. Jan Olaszek opisał fenomen powstania i rozwoju niecenzurowanych wydawnictw, do których przylgnęła później nazwa „drugiego obiegu”. (Nagroda główna w konkursie „Książka Historyczna 2016” Tygodnika Polityka.) Przemysław Zwiernik przebadał zagadnienie prasy podziemnej w Poznaniu od wprowadzenia stanu wojennego aż do wiosny 1989 r. (Nominacja do Nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza, 2015.)

Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu 8 czerwca 2017 r.

Zdjęcia: Biblioteka Raczyńskich

do góry