Nawigacja

Przystanek Historia – Poznań

Dyskusja o książce „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu” – Poznań, 7 grudnia 2017

Opowieści kobiet, które przetrwały

Tym razem w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu rozmawialiśmy z redaktorkami książki „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”: Marią Buko i Katarzyną Madoń-Mitzner z warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Florczyk (OBEN IPN).

Publikacja, którą prezentowaliśmy, została wydana w 2017 roku przez Dom Spotkań z Historią. Zawiera piętnaście opowieści kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce. To zbiór życiorysów kobiet pochodzących z różnych środowisk. Zachowane w opowieściach wspomnienia z dzieciństwa i młodości oraz relacje z życia po powrocie z obozów, więzień czy łagrów sprawiają, że mamy do czynienia z pełnowymiarowymi portretami kobiet, a nie tylko ofiar represji. Każda z bohaterek daje świadectwo niezwykłego hartu ducha i woli przetrwania.

Spotkanie zorganizowane było przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

do góry