Nawigacja

Przystanek Historia – Poznań

Promocja książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” – Poznań, 15 marca 2018

Spotkanie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu zorganizowało w poznańskim „Przystanku Historia” w Bibliotece Raczyńskich promocję książki Jarosława Wróblewskiego „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. W spotkaniu wzięli udział autor publikacji Jarosław Wróblewski, autor fotografii – Piotr Życieński, Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz dr Karolina Bittner reprezentująca poznańskie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Rozmowę na temat publikacji poprowadziła dr Agnieszka Łuczak – naczelnik OBEN w Poznaniu.

Gościem specjalnym spotkania była pani Bożysława Robertson, córka Antoniego Nadolnego, skazanego 27 grudnia 1955 r. przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie na karę śmierci. W wyniku amnestii karę tę zamieniono na długoletnie więzienie. Pani Robertson w latach 70. XX wieku, z powodu represji komunistycznych, które dotknęły jej całą rodzinę, została zmuszona do wyjazdu do Australii, gdzie mieszka do dziś. Nasz specjalny gość opowie m.in. o zbrodniach sądów komunistycznych przeciwko dzieciom osób skazanych na śmierć i kary więzienia.

Kwatera na „Łączce” to szczególne miejsce w polskiej historii. To tutaj, po wojnie, do dołów śmierci, bez szacunku i czci, wrzucano potajemnie ciała zabitych w więzieniu na Rakowieckiej żołnierzy antykomunistycznej konspiracji. Dopiero w wolnej Polsce, 23 lipca 2012 r., rozpoczęły się ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pracowano tam w sumie przez 153 dni, w wielu etapach, w deszczu i skwarze – do 8 lipca 2017 r. W poszukiwaniach ofiar komunistycznych zbrodni uczestniczyło ponad 50 specjalistów różnych dziedzin i ponad 250 wolontariuszy. Byli wśród nich również nasi rodacy z Australii, USA, Belgii, Irlandii, Niemiec i Anglii, a także obywatelka Holandii.

Ojczyzna to wspólnota, w której prawo głosu mają i ci, którzy żyli tu przed nami. Dlatego musimy po nich wracać. Na każde pole bitwy. Zwłaszcza bitwy o Polskę.

Dzięki determinacji udało się z dołów na „Łączce” wydobyć wszystkie szczątki ponad 300 ofiar. Do tej pory, dzięki badaniom DNA, zidentyfikowano już 58 Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. „Łączka” okazała się symbolem zwycięskiego boju o prawdę i pamięć wolnej Polski.

„Wolność jest kuloodporna” to barwny album fotografii tamtego czasu, ale i zapis 15 ważnych rozmów, przeprowadzonych głównie podczas prac na „Łączce”, przez wolontariusza Jarosława Wróblewskiego, dziennikarza i pracownika Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej. Wśród jego rozmówców byli pracownicy IPN od lat związani z pracami poszukiwawczymi, wolontariusze, kibice, ksiądz, fotoreporter, pasjonaci historii, krewni ofiar i byli więźniowie okresu stalinowskiego. Wielu z nich mówi o bardzo osobistych, niewypowiadanych wcześniej publicznie motywacjach walki o pamięć, czasie dojrzewania i przemiany, obcowania ze zmarłymi… Dzięki temu autorowi udało się uchwycić specyficzny klimat szczególnego miejsca historii najnowszej – powązkowskiej „Łączki”.

W Warszawie promocja książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” odbędzie się 18 marca br. o godz. 18:00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37.

do góry