Nawigacja

Przystanek Historia – Zielona Góra

Pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Dzieci kwatery »Ł«” połączony z promocją książki Karoliny Wichowskiej „»Łączka«” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w WIMBP im. C. Norwida – Zielona Góra, 20 stycznia 2016

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 20 stycznia 2016 r., o godz. 17.00, na pokaz filmu dokumentalnego w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego „Dzieci kwatery »Ł«” (2014) oraz prezentację książki Karoliny Wichowskiej „»Łączka«. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach” (2015) z udziałem Autorów. W spotkaniu udział wezmą także bohaterowie filmu – Rodziny pogrzebanych na Łączce bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego: Anna Tasiemska – wnuczka Władysława Borowca „Żbika”, i Krzysztof Olechnowicz – syn płk. Antoniego Olechnowicza.

Zarówno film Gołębiewskiego, jak i książka Wichowskiej inspirowane są realizowanym od kilku lat na szeroką skalę projektem naukowo-badawczym IPN „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w latach 1944–1956”. Podczas spotkania dowiedzieć się będzie można, co to jest „Łączka”, kim były ofiary stalinowskich represji i dlaczego tak ważne jest przywracanie pamięci o nich.

Dokument Arkadiusza Gołębiewskiego „Dzieci kwatery »Ł«” opowiada historię rodzin Żołnierzy Wyklętych, które poszukują miejsca spoczynku swoich krewnych, zamordowanych przez komunistów i potajemnie pochowanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Obraz ten stanowi kontynuację wyróżnionego wieloma nagrodami filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kwatera »Ł«” z 2013 roku.

W książce Karoliny Wichowskiej mroczna historia lat stalinizmu przeplata się z wiedzą o najbardziej zaawansowanych technologiach identyfikacji genetycznej. Profesjonalizm naukowców zderza się z emocjami rodzin poszukiwanych. Podróżujemy między rozkopanym fragmentem warszawskiego cmentarza na Powązkach a najnowocześniejszymi laboratoriami genetycznymi w Szczecinie i w Krakowie. Sięgamy do pamięci o komunistycznych kazamatach, brutalnych śledztwach i dzieciństwie bez ojców, by zaraz wybiec w przyszłość, w której metody badawcze wypracowane przez polskich naukowców stają się wzorem do naśladowania na świecie. Wszystko to służy jednemu: spłacie długu wobec ludzi, którym zależało na wolnej, suwerennej Polsce.

Wstęp wolny.
Zapraszamy.


20 stycznia 2016, środa, godz. 17.00
CE IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida
Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 9, sala Dębowa

do góry